Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cum poate plati o societate in insolventa obligatiile ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cum poate plati o societate in insolventa obligatiile stabilite printr-o decizie civila ?

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti punctul dvs. de vedere referitor la urmatoarea speta: Un fost angajat disponibilizat a atacat in instanta decizia de concediere si a castigat, instanta anuland decizia de concediere si stabilind in sarcina societatii care l-a concediat obligatia de a-l reintegra pe acesta si de a-i plati salariile de care ar fi beneficiat de la concediere si pana la reintegrarea efectiva
INTREBARE; Avand in vedere faptul ca societatea in cauza este in insolventa, persoana disponibilizata avea obligatia de a se inscrie la masa credala cu acesta decizie? Societatea are obligatia de a plati suma la care a fost obligata de instanta chiar daca se afla in insolventa?
nu mai puneti aceeasi intrebare in 10 locuri; da, aveti datoria fata de dvs., daca doriti sa va recuperati banii, sa va inscrieti la masa credala in termenul legal
Si daca nu m-am inscris la masa credala in termenul legal, dar exista o hotarare definitiva pronuntata de catre instanta, societatea in insolventa nu are obligatia de a-mi achita sumele mentionate ?
pai v-a trimis lichidatorul vreo adresa sa va inscrieti?
Nu. Pot sa fac o cerere de repunere in termen ptr. inscrierea la masa credala?Sau cum trebuie sa procedez?
Societatea in insolventa nu este obligata sa puna in aplicare o hotarare judecatoreasca definitiva?