Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere concediu crestere copil

Buna ziua,
Ma aflu in ccc, pe 22 sept. copilul implineste 2 ani. Firma la care sunt angajata a inchis punctul de lucru unde imi desfasuram activitatea. As vrea sa intrerup concediu pentru a intra sotul in cresterea copilului, el urmand a se reintoarce la munca cu minim 60 zile pana implineste copilul 2 ani, pentru a beneficia de stimulentul de insertie.
De la munca mi s-a spus ca voi sta in preaviz 20 zile lucratoare dupa care voi intra in somaj. Eu vreu sa fac cererea de revenire la munca incepand cu 2 mai.
Cu ce data trebuie sa faca sotul cererea de intrare in ccc? Pentru dosar are nevoie de ceva acte de la mine?
Multumesc!
Sotul dvs nu va beneficia de stimulentul de insertie , ci numai dvs. in cazul in care realizati venituri supuse impozitului pe venit. Totusi, intrebati si la AJPIS/ANPIS.

Sotul va trebui sa faca cerere de acordare a CCC incepand cu data de 2 mai, daca dvs. faceti cererea de revenire la munca incepand cu 2 mai.
De ce nu o sa primeasca sotul stimulentul?