Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare CASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare CASS

Buna ziua,

As vrea sa platesc contributia la sanatate pentru perioada 02.2016 - 06.2017 si am observat ca s-a modificat legislatia pentru persoanele care nu au venituri.
Cum se efectueaza calculul? Pentru perioada 02.2016-31.05.2016 ar trebui sa platesc suma aferenta a 5.5% din salariul minim pe economie? Si apoi 5,5% din uma aferentă unei baze de calcul egale cu de şapte ori salariul minim pe economie?
Si unde trebuie depus formularul 604?
Multumesc.
Formularul 604 -"Declarație de înregistrare în evidența persoanelor fizice care nu realizează venituri, precum și pentru stabilirea obligațiilor de plată a contribuției de asigurări sociale de sănătate” - se depune, exclusiv pe suport hârtie, fie direct la registratura organului fiscal (organul fiscal în a cărui rază teritorială contribuabilul are adresa unde își are domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde locuiește efectiv, în cazul în care aceasta este diferită de domiciliu, pentru persoanele fizice care au domiciliul fiscal în România), fie se trimite prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.