Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pt pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pt pensii

Daca sunt angajat cu contract de muncă dar patronul spune ca nu a plătit decât sănătatea și nu are bani pt pensie si somaj in ce fel sunt afectată eu.
Patronul spune că nu mă afectează ca nu a plătit atâta timp cât sunt
angajat.
Acum a închis firma care nu a plătit si a deschis alta fără sa mă instiinteze.
Cât de afectat sunt ?
Perioada lucrata nu se considera stagiu de cotizare.
1. Legea nr.263/2010 prevede :
art.3 alin.1 lit. p - stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum şi cea pentru care asiguraţii cu declaraţie individuală de asigurare sau contract de asigurare socială au datorat şi plătit contribuţii de asigurări sociale la sistemul public de pensii;

Asadar, stagiu de cotizare pentru pensie nu este afectat de neplata contributiilor.

2. "Stagiul de cotizare la pensie nu este afectat dar punctajul mediu anual este afectat, un punctaj mai mic inseamna o pensie mai mica. "
www.avocatnet.ro/content/for...