Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract C-V schimb
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract C-V schimb

Buna ziua, doresc sa achizitionez un imobil in valoare de 55000 euro, in prezent detin un ap si de comun acord cu proprietarul imobilului pe care doresc sa il achizitionez am convenit pt un schimb, mai exact ap meu + o dif de bani din partea mea, mentionez ca dif de bani va fi un credit ipotecar. Trebuie semnat un antecontract la notar sau 2? (unul ca eu vand ap meu, celalalt ca imi vinde el mie). La banca imi trebuie antecontract sau contract de vanzare-cumparare? (Avansul se considera ap meu), Va multumesc!
Buna ziua. Operatiunea legala este cea de schimb(contract de schimb). In general, bancile solicita sa existe un antecontract la baza acordarii finale a creditului (mai ales pe Programul Prima Casa). Ar trebui sa vorbiti la banca de la care solicitati creditul ipotecar despre solicitarile acestora in raport de acte. In raport de cate contracte/antecontracte trebuie sa semnati, raspunsul este unul singur, de schimb care prevede conditiile in care se face tranzactia si modul de plata a diferentei de pret. Antecontractul de schimb prevede promisiunea partilor de a efecuta schimbul in conditiile antecontractului si cu plata diferentei de pret prin credit ipotecar. La genul asta de antecontracte, fiind vorba de un schimb de imobile, fara avans, trebuie stipulat mai clar ce se intampla daca nu se obtine diferenta de pret din creditare.
Contractul de schimb are aceeasi "valoare" ca si contractul de vanzare cumparare ?
multumesc
SorinBG, utilizator