Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... E permisa supravegherea angajatilor in birouri?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

E permisa supravegherea angajatilor in birouri?

Lucrez intr-un hipermarket si am camera de supraveghere in birou care functioneaza non stop si este urmarita de catre sef si de catre un dispecerat extern. Ce se poate face din punct de vedere legal?
1. "Salariatii nu pot fi supravegheati video in birourile in care acestia muncesc in mod obisnuit, conform prevederilor legale aflate in vigoare, insa camerele video pot fi instalate in alte locuri, in conditii stricte. Totodata, angajatorii n-au voie nici sa ia amprentele salariatilor pentru intocmirea pontajului. Cei care procedeaza in acest fel pot fi amendati pentru incalcarea legii."
www.avocatnet.ro/content/art...

2. Comunicat de presă al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]

3. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - sesizari
[ link extern ]