avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mediere la talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mediere la talharie

Buna ziua.
Prietenul meu a fost incadrat la o talharie calificata( doar intrand peste un om in casa , i a luat 200 de lei si celalalt inculpat, a amenintat partea vatamata)
Vreau să mi spuneti daca se poate face impacarea partilor sau mediere, in acest caz. ( spun faptul ca partea vatamata vrea să i ierte si să se impace)
La talharie nu se poate face impacare.
Mediere fara impacare se poate.
Mediere, dar in ce consta medierea asta, daca ati putea să-mi raspundeti, va rog.
Este la prima fapta, a zis tot adevarul...
Medierea nu va ajuta.
Si atunci, ce am putea face?
Dati-mi un sfat va rog din suflet .. partea vatamata nu a dat nicio declaratie, declaratia a fost data de o alta persoana, un bodyguard de acolo.
Partea vatamata a zis ca nu vrea să faca parte din acest dosar, ptr ca nu i s a facut nimic
Sa ii angajati avocat care sa poate obtine o suspendare a pedepsei, adica sa nu faca inchisoare.
Va fi insa dificil si va trebui ca avocatul sa aiba o pledoarie foarte bine gandita.
Sanse ar avea dar este dificil.

Alte discuții în legătură

Care este pedeapsa pentru talharie la prima abatere ??? urgent !! MJJ MJJ Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema : O cunostinta de a mea a smuls un lantisor de aur de la gatul unei doamne. Dupa ... (vezi toată discuția)
Infractiune de talharie calificata gabi1ro gabi1ro Infractiune de talharie calificata. in urma acestei infractiuni exista posibilitatea ca partile sa se impace i-ar in urma impacarii faptuitorul nu mai poate ... (vezi toată discuția)
Delapidare impacarea partilor ncp uqadwe uqadwe Buna, Am inteles ca in NCP impacarea partilor pentru cazurile de delapidare poate inlatura raspunderea penala. Sau mai exact retragerea plangerii. Este ... (vezi toată discuția)