avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mi se anuleaza permisul de conducere daca am primit ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mi se anuleaza permisul de conducere daca am primit urmatoarea solutie ?

Complet: P 03 NCPP
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. (1) Cod penal cu aplicarea art. 396 alin. (10) Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul xxx, la pedeapsa de 1 (un) an închisoare pentru săvâr?irea infrac?iunii de conducere a unui vehicul sub influen?a alcoolului sau a altor substan?e (faptă din data de 27.11.2015). În baza disp. art. 67 alin. (1) Cod penal, raportat la art. 66 alin. (1) lit. a), b) Cod penal aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii exercitării dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, ?i a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o durată de 1 (un) an. În baza disp. art. 65 alin. (1) Cod penal raportat la art. 66 alin. (1) lit. a), b) Cod penal aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării dreptului de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice ?i a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat. În baza art. 91 Cod penal, dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe un termen de supraveghere de 2 ani, calculat conform art. 92 alin. (2) Cod penal, supravegherea inculpatului urmând a fi realizată de Serviciul de Probaţiune . În baza art. 93 alin. (1) Cod penal, stabileşte că, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul xxx trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, orice schimbare de locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. (2) Cod penal impune inculpatului xxx obligaţia de a frecventa unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. (3) Cod penal, dispune ca inculpatul xxx să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile, fie în cadrul Consiliului Local - Direcţia de Administrare a Patrimoniului Public şi Privat, fie în cadrul Consiliului Local - Direcţia de Asistenţă Comunitară, instituţie ce va fi stabilită de către consilierul de probaţiune ca urmare a evaluării efectuate conform art. 51 alin. 1 din Legea nr. 253/2013, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate nu poate presta această muncă. Potrivit art. 91 alin. (4) Cod penal, atenţionează inculpatul xxx asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere şi executarea pedepsei în regim de detenţie în cazul nerespectării, cu rea-credinţă, pe parcursul termenului de supraveghere, a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse de lege sau în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni ori în cazul neexecutării obligaţiilor ce îi revin pe parcursul termenului de supraveghere. În baza art. 68 alin. (1) lit. b) Cod penal, constată că executarea pedepsei complementare stabilite în sarcina inculpatului xxx va începe la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, iar potrivit art. 65 alin. (3) Cod penal, pedeapsa accesorie stabilită va deveni executabilă doar în ipoteza revocării suspendării sub supraveghere şi executării pedepsei principale a închisorii în regim de detenţie. Constată că inculpatul nu a fost re?inut sau arestat preventiv în cauză, iar la judecata în fond a fost asistat de apărător ales. În baza art. 274 alin. (1) Cod procedură penală, obligă inculpatul xxx la plata sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, în cursul urmăririi penale şi la judecata în fond a cauzei. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.03.2017.
Document: Hotarâre 812/2017 29.03.2017

Alte discuții în legătură

Se anuleaza permisul daca am primit urmatoarea solutie ? nu am facut apel deci hotararea e definitiva Marius3232 Marius3232 Complet: P 03 NCPP Tip solutie: Condamnare Solutia pe scurt: În baza art. 336 alin. (1) Cod penal cu aplicarea art. 396 alin. (10) Cod procedură penală, ... (vezi toată discuția)
Am primit aceasta hotărâre de la judecătorie. as vrea doar ... Constantin1986 Constantin1986 Am primit aceasta hotărâre de la judecătorie. As vrea doar sa știu dacă permisul este anulat în urma deciziei, pentru ca este foarte neclar formulata, ... (vezi toată discuția)
Reabilitare Razvan Ionuț 93 Razvan Ionuț 93 În temeiul art. 335 alin. 1 din Codul penal, raportat la art. 375 şi art. 396 alin. 10 din noul Cod de procedură penală, condamnă la pedeapsa de 1 an şi ... (vezi toată discuția)