Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

În temeiul art. 335 alin. 1 din Codul penal, raportat la art. 375 şi art. 396 alin. 10 din noul Cod de procedură penală, condamnă la pedeapsa de 1 an şi 2 luni închisoare pe inculpatul SRI, trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu poseda permis de conducere. În temeiul art. 67 alin. 1 Cod penal, aplica inculpatului pedepasa complementara a interzicerii drepturilor prevazute de art. 66 alin. 1 lit. a si b Cod penal, respectiv a dreptului de a fi ales în autorităţi publice sau în orice alte funcţii publice şi a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an. În temeiul art. 65 alin. 1 Cod penal aplica inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevazute de art. 66 alin. 1 lit. a si b Cod penal, respectiv a dreptului de a fi ales în autorităţi publice sau în orice alte funcţii publice şi a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pedepse ce se vor executa din momentul rămânerii definitive a hotărârii de condamnare şi până când pedeapsa principală privativă de libertate a fost executată sau considerată executată. In baza art. 91 alin. 1 Cod penal dispune suspendarea executarii pedepsei aplicată inculpatului, de 1 an şi 2 luni inchisoare, sub supravegherea Serviciului de Probatiune de pe langa Tribunalul Dambovita. In baza art. 92 alin. 1 Cod penal stabileste termenul de supraveghere de 2 ani , ce se calculează de la data rămânerii definitive a a prezentei hotărâri judecătoreşti. In baza art. 93 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere inculpatul trebuie sa respecte urmatoarele masuri de supraveghere: - sa se prezinte la Serviciul de Probatiune de pe langa Tribunalul Dambovita, la datele fixate de acesta; - sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa; - sa anunte, in prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile; - sa comunice schimbarea locului de munca; - sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta. In baza art. 93 alin. 2 Cod penal, impune inculpatului sa execute urmatoarele obligatii: -sa frecventeze unul din programele de reintegrare sociala, derulate de catre Serviciul de Probatiune de pe langa Tribunalul Dambovita sau organizate in colaborare cu institutii din comunitate; In baza art. 93 alin. 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o munca neremunerata in folosul comunitatii pe o perioada de 80 zile, la Primaria Titu- Serviciul de intretinere situatii de urgenta gospodarie. In baza art. 404 alin. 2 Cod procedura penala, atrage atentia inculpatului asupra disp. art. 96 alin. 1 Cod penal, privind revocarea suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 274 alin.1 si art. 275 alin. 6 C.proc.pen, obligă pe inculpat la plata sumei de 200 de lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat, onorariul aparatorului din oficiu, d-na. avocat PM delegatie seria DB nr. 2229/2017, in valoare de 260 de lei, urmand a fi avansat din fondurile Ministerului Justitiei . Cu drept de apel in termen de 10 zile, de la comunicarea copiei minutei pentru procuror, inculpat. Prezenta hotărâre se va comunica Serviciului de Probaţiune de pe langa Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţata in şedinţa publica, astăzi 29.06.2017.

Razvan Ionuț 93 a scris:

În temeiul art. 335 alin. 1 din Codul penal, raportat la art. 375 şi art. 396 alin. 10 din noul Cod de procedură penală, condamnă la pedeapsa de 1 an şi 2 luni închisoare pe inculpatul SRI, trimis în judecată pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu poseda permis de conducere. În temeiul art. 67 alin. 1 Cod penal, aplica inculpatului pedepasa complementara a interzicerii drepturilor prevazute de art. 66 alin. 1 lit. a si b Cod penal, respectiv a dreptului de a fi ales în autorităţi publice sau în orice alte funcţii publice şi a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pe o perioadă de 1 an. În temeiul art. 65 alin. 1 Cod penal aplica inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevazute de art. 66 alin. 1 lit. a si b Cod penal, respectiv a dreptului de a fi ales în autorităţi publice sau în orice alte funcţii publice şi a dreptului de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, pedepse ce se vor executa din momentul rămânerii definitive a hotărârii de condamnare şi până când pedeapsa principală privativă de libertate a fost executată sau considerată executată. In baza art. 91 alin. 1 Cod penal dispune suspendarea executarii pedepsei aplicată inculpatului, de 1 an şi 2 luni inchisoare, sub supravegherea Serviciului de Probatiune de pe langa Tribunalul Dambovita. In baza art. 92 alin. 1 Cod penal stabileste termenul de supraveghere de 2 ani , ce se calculează de la data rămânerii definitive a a prezentei hotărâri judecătoreşti. In baza art. 93 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere inculpatul trebuie sa respecte urmatoarele masuri de supraveghere: - sa se prezinte la Serviciul de Probatiune de pe langa Tribunalul Dambovita, la datele fixate de acesta; - sa primeasca vizitele consilierului de probatiune desemnat cu supravegherea sa; - sa anunte, in prealabil, schimbarea locuintei si orice deplasare care depaseste 5 zile; - sa comunice schimbarea locului de munca; - sa comunice informatii si documente de natura a permite controlul mijloacelor sale de existenta. In baza art. 93 alin. 2 Cod penal, impune inculpatului sa execute urmatoarele obligatii: -sa frecventeze unul din programele de reintegrare sociala, derulate de catre Serviciul de Probatiune de pe langa Tribunalul Dambovita sau organizate in colaborare cu institutii din comunitate; In baza art. 93 alin. 3 Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o munca neremunerata in folosul comunitatii pe o perioada de 80 zile, la Primaria Titu- Serviciul de intretinere situatii de urgenta gospodarie. In baza art. 404 alin. 2 Cod procedura penala, atrage atentia inculpatului asupra disp. art. 96 alin. 1 Cod penal, privind revocarea suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere. În temeiul art. 274 alin.1 si art. 275 alin. 6 C.proc.pen, obligă pe inculpat la plata sumei de 200 de lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat, onorariul aparatorului din oficiu, d-na. avocat PM delegatie seria DB nr. 2229/2017, in valoare de 260 de lei, urmand a fi avansat din fondurile Ministerului Justitiei . Cu drept de apel in termen de 10 zile, de la comunicarea copiei minutei pentru procuror, inculpat. Prezenta hotărâre se va comunica Serviciului de Probaţiune de pe langa Tribunalul Dâmboviţa. Pronunţata in şedinţa publica, astăzi 29.06.2017.

Am terminat școala de șoferi și cind sa dau sala nu am putut din cauza ca am pe cazier dosaru și misa spus ca din noiembrie 2019 este data o lege care interzice sa dea de permis persoanele cu probleme la rutiera