avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este demersul pentru recuperarea salariului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este demersul pentru recuperarea salariului neplatit de angajator?



Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care sunt demersurile pentru a putea recupera salariul neplatit de angajator?
Mi-am dat demisia pe data de 14.04.2017 iar salariul pe martie si aprilie nu l-am incasat iar bonurile din februarie cu toate ca pe fluturas erau trecute.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:19, 1 Septembrie 2020
Sesizare la ITM si actiune in instanta la tribunalul unde aveti domiciliul. Recuperarea drepturilor se face doar prin tribunal.
Primul pas este solicitarea acordarii, de catre angajator, a drepturilor salariale restante. Daca raspunsul va fi negativ, puteti sa va adresati cu o palngere la ITM. Aceasta institutie nu poate obliga angajatorul la plata datoriilor salariale restante, dar il poate amenda pentru asa ceva. Solutia recuperarii restantelor salariale este actionarea in instanta a angajatorului. Multa bafta !
Sau se poate apela la mediere.

Atentie insa ca, ITM-ul nu sanctioneaza direct neplata salariului, ci numai daca nu se prezinta dovada platii salariului la termenul stabilit ca si masura de control.
va multumesc pentru raspunsuri, ma puteti ajuta si cu in model de somatie pentru tribunal?
Gasiti aici in model de actiune
[ link extern ] /

Alte discuții în legătură

Neplata salariul Ana ionela Ana ionela Firma nu a platit salariul de 2 luni.ce pot sa fac? (vezi toată discuția)
Concediu de odihnă neplatit Viorela1988 Viorela1988 Bună ziua, as dori sa ști ce se poate face ca să îmi recuperez banii pe concediu efectuat mai mult de 21 de zile din care mi-a dat șeful doar 300 de lei ... (vezi toată discuția)
Litigii de munca CosminMorar CosminMorar Buna ziua.Vreau sa dau in judecata firma la care am lucrat pentru ca nu reusesc sa scot banii de la fostul angajator.Am inteles ca pe litigii de munca ar fi ... (vezi toată discuția)