Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este demersul pentru recuperarea salariului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este demersul pentru recuperarea salariului neplatit de angajator?

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care sunt demersurile pentru a putea recupera salariul neplatit de angajator?
Mi-am dat demisia pe data de 14.04.2017 iar salariul pe martie si aprilie nu l-am incasat iar bonurile din februarie cu toate ca pe fluturas erau trecute.

Va multumesc
Sesizare la ITM si actiune in instanta la tribunalul unde aveti domiciliul. Recuperarea drepturilor se face doar prin tribunal.
Primul pas este solicitarea acordarii, de catre angajator, a drepturilor salariale restante. Daca raspunsul va fi negativ, puteti sa va adresati cu o palngere la ITM. Aceasta institutie nu poate obliga angajatorul la plata datoriilor salariale restante, dar il poate amenda pentru asa ceva. Solutia recuperarii restantelor salariale este actionarea in instanta a angajatorului. Multa bafta !
Sau se poate apela la mediere.

Atentie insa ca, ITM-ul nu sanctioneaza direct neplata salariului, ci numai daca nu se prezinta dovada platii salariului la termenul stabilit ca si masura de control.
va multumesc pentru raspunsuri, ma puteti ajuta si cu in model de somatie pentru tribunal?
Gasiti aici in model de actiune
[ link extern ] /