Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie prenatal si concediu de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie prenatal si concediu de crestere a copilului la pers cu venituri din drepturi de autor

buna ziua! am si eu o nelamurire uriasa si deosebit de importanta legata de concediul prenatal si cel de crestere a copilului pentru persoane cu venituri din contracte pe drepturi de autor.
S-a schimbat baza de calcul cumva? Pana acum, banii din prenatal se calculau in functie de brut si cei din concediul de crestere a copilului din net. Acum inteleg ca se calculeaza in functie de veniturile impozabile, ceea ce inseamna ca din venitul brut se scate cota forfetara de 40%, impozitul de 16% si alte taxe (adica cas si fond de sanatate?) si ce ramane este venitul net impozabil din care se calculeaza cei 85%. Daca e asa, eu intrand in prenatal la 1 Aprilie si nestiind lucrurile astea, mi-am dat foc la valiza, cum s-ar zice.
Este cel putin strigator la cer ca o femeie cu un salariu net de 6000 lei sa primeasca in jur de 2000 lei indemnizatie in prenatal si 3000 lei indemnizatie de crestere a copilului.
Ma puteti ajuta cu vreo lamurire sau vreun sfat?
va multumesc din suflet!
Indemnizaţia lunară pentru CCC se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului şi nu poate fi mai mică de 85% din cuantumul salariului minim brut pe ţară garantat în plată.

Valoarea brută a indemnizației de maternitate reprezintă 85% din media veniturilor din ultimele şase luni.

OUG nr. 158/2005
art.10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
.....