Forum Discuţii juridice Executare silită Decizia 895/2015,Curtea constitutionala,aplicabilitate
Discuție deschisă în Executare silită

Decizia 895/2015,Curtea constitutionala,aplicabilitate

Mi s-a infiintat poprire pe salariu si cont in data de 24.04.2017 in baza unei Incheieri de incuviintare redactata si semnata de executorul judecatoresc in data de 14.10.2015.
Intrebarea mea este:pot face contestatie pt a anula popririle in baza dec 895/2016 a Curtii constitutionale(cum ca incheierea de incuviintare trebuie facuta de instanta) sau acea decizie" nu se poate aplica in trecut"?multumesc anticipat
Art.147 Constitutie
....
(4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.

Decizia Curţii Constituţionale nr. 838/27.05.2009, publicată în M.Of. nr. 461 din 03.07.2009:
"... Efectul ex nunc al actelor Curţii constituie o aplicare a principiului neretroactivităţii, garanţie fundamentală a drepturilor constituţionale de natură a asigura securitatea juridică şi încrederea cetăţenilor în sistemul de drept, o premisă a respectării separaţiei puterilor în stat, contribuind în acest fel la consolidarea statului de drept.

Pe cale de consecinţă, efectele deciziei Curţii nu pot viza decât actele, acţiunile, inacţiunile sau operaţiunile ce urmează a se înfăptui în viitor de către autorităţile publice implicate în conflictul juridic de natură constituţională. ..."
Multumesc pt raspuns