avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie conf.Legii 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie conf.Legii 192/2015

Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie: M-am pensionat in anul 2001, luna mai, la limita de varsta( ca persoana cu handicap congenital).La recalcularea pensiei mi s-a utilizat un stagiu de cotizare de 25 de ani. Avand in gr.a-II-a de munca o activitate de 23 de ani si 7 luni, va rog sa-mi spuneti cum mi se va face recalcularea si cu cat imi va creste punctajul.
Probabil ca nu am inteles eu bine hotararea de guvern, dar nu vad cum e posibil ca la o recalculare unde se acorda drepturi pentru gr.a-II-a de munca sa rezulte un punctaj mai mic decat cel anterior recalcularii, e o aberatie! Pentru ca daca e asa avem de a face cu o taiere sau reducere a pensiilor, mascata sub aceasta forma.Eventual, s-ar putea ca numai punctajul pentru gr.a-II-a sa se recalculeze avand in vedere stagiul de cotizare actual, nu intreaga pensie, pentru ca altfel se incalca acea prevedere legala conform careia la orice recalculare se are in vedere stagiul de cotizare utilizat la data pensionarii(sau recalcularii pe OU4/ 2005).
Va multumesc anticipat. Sa aveti o zi minunata!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:26, 24 Mai 2017
Precizati din decizie:
-Stagiul total de cotizare
-Din ce se compune acesta
-Stagiul complet de cotizare
Stagiu total:33 ani si 5 luni, din care:-27 ani si 7 luni vechime efectiva;
-5 ani si 10 luni pentru gr.a-II-a de munca, respectiv 23 de ani si 4 luni in gr.a-II-a;

Stagiu complet:25 ani.

Va multumesc, astept cu interes si nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Datele prezentate nu-mi sunt clare.
Daca handicapul ar fi fost preexistent calitatii de asigurat, atunci stagiul complet trebuia sa fie:
Pentru handicap grav 1/3 din stagiul complet
Pentru accentuat 2/3 din stagiul complet
Pentru mediu-stagiul complet
Niciunul din acestea nu se leaga cu cel de 25 de ani.
Precizati:
Sexul, luna, anul nasterii, daca handicapul a fost preexistent calitatii de asigurat, luna anului 2001 cand v-ati deschis drepturile.
Barbat, n.20.03.1954,handicap mediu,congenital.OUG102/1999 Art.44, punctul 3.25 de ani stagiu complet.Drepturi din martie 2001.
Precizati:
Din ultima decizie.
Total puncte acumulate
Punctajul mediu anual
Punctajul mediu anual de pe un cupon de pensie

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner Cristian2000 Cristian2000 buna ziua sunt un pensionar iesit la pensie pe 21 03 2001 grupa 1 mina cu un stagiu de cotizare de 39 ani 7 luni as dori sa stiu daca beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la recalculare pensie conf.legii 221/2018? Hellas Hellas Buna ziua.Am iesit la pensie in anul 1994 cu stagiu realizat 39 ani,2 luni si 22 zile,din care 24 ani 2 luni si 22 zile in grupa a -2-a (legea 3/1977). Trebuia ... (vezi toată discuția)
Majorarea pensiei persoanelor pensionate cu handicap care au lucrat in grupa i sau ii de munca victoria_paula victoria_paula Daca stie cineva de ce persoanelor cu handicat grav sau accentaut, pensionate in baza Legii 263/2010, li se ia in calculul punctajului si anii lucrati in ... (vezi toată discuția)