Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie conf.Legii 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie conf.Legii 192/2015

Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie: M-am pensionat in anul 2001, luna mai, la limita de varsta( ca persoana cu handicap congenital).La recalcularea pensiei mi s-a utilizat un stagiu de cotizare de 25 de ani. Avand in gr.a-II-a de munca o activitate de 23 de ani si 7 luni, va rog sa-mi spuneti cum mi se va face recalcularea si cu cat imi va creste punctajul.
Probabil ca nu am inteles eu bine hotararea de guvern, dar nu vad cum e posibil ca la o recalculare unde se acorda drepturi pentru gr.a-II-a de munca sa rezulte un punctaj mai mic decat cel anterior recalcularii, e o aberatie! Pentru ca daca e asa avem de a face cu o taiere sau reducere a pensiilor, mascata sub aceasta forma.Eventual, s-ar putea ca numai punctajul pentru gr.a-II-a sa se recalculeze avand in vedere stagiul de cotizare actual, nu intreaga pensie, pentru ca altfel se incalca acea prevedere legala conform careia la orice recalculare se are in vedere stagiul de cotizare utilizat la data pensionarii(sau recalcularii pe OU4/ 2005).
Va multumesc anticipat. Sa aveti o zi minunata!
Precizati din decizie:
-Stagiul total de cotizare
-Din ce se compune acesta
-Stagiul complet de cotizare
Stagiu total:33 ani si 5 luni, din care:-27 ani si 7 luni vechime efectiva;
-5 ani si 10 luni pentru gr.a-II-a de munca, respectiv 23 de ani si 4 luni in gr.a-II-a;

Stagiu complet:25 ani.

Va multumesc, astept cu interes si nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Datele prezentate nu-mi sunt clare.
Daca handicapul ar fi fost preexistent calitatii de asigurat, atunci stagiul complet trebuia sa fie:
Pentru handicap grav 1/3 din stagiul complet
Pentru accentuat 2/3 din stagiul complet
Pentru mediu-stagiul complet
Niciunul din acestea nu se leaga cu cel de 25 de ani.
Precizati:
Sexul, luna, anul nasterii, daca handicapul a fost preexistent calitatii de asigurat, luna anului 2001 cand v-ati deschis drepturile.
Barbat, n.20.03.1954,handicap mediu,congenital.OUG102/1999 Art.44, punctul 3.25 de ani stagiu complet.Drepturi din martie 2001.
Precizati:
Din ultima decizie.
Total puncte acumulate
Punctajul mediu anual
Punctajul mediu anual de pe un cupon de pensie