Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce virsta pot sa ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce virsta pot sa ies la pensie

Ma numesc Roman Maria ,am 53 de ani si am vechime in munca 25 de ani in grupa 2 de munca
Grupele superiore de munca au fost pana la 31/03/2001.
Precizati in plus luna si anul nasterii.
Martie 1964 Octombrie 2026 62/7 33/7 15/0
Din cele de mai sus rezulta:
Limita de varsta la 62 de ani si 7 luni.
Daca indepliniti conditia de stagiu complt de 33 ani si 7 luni si ati lucrat in grupe superioare de munca, sau conditii de munca beneficiati de o anumita reducere de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticip[ata este de 40 de ani si 7 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 de ani si 7 luni, fara stagiul asimilat.