avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce virsta pot sa ies la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce virsta pot sa ies la pensie

Ma numesc Roman Maria ,am 53 de ani si am vechime in munca 25 de ani in grupa 2 de munca
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:34, 7 Mai 2017
Grupele superiore de munca au fost pana la 31/03/2001.
Precizati in plus luna si anul nasterii.
22.03.1964
Martie 1964 Octombrie 2026 62/7 33/7 15/0
Din cele de mai sus rezulta:
Limita de varsta la 62 de ani si 7 luni.
Daca indepliniti conditia de stagiu complt de 33 ani si 7 luni si ati lucrat in grupe superioare de munca, sau conditii de munca beneficiati de o anumita reducere de varsta.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 de ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticip[ata este de 40 de ani si 7 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 de ani si 7 luni, fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata aloaurica aloaurica buna ziua, persoana femeie ,nascuta in martie 1964 cu 32 de ani lucrati.Cand poate iesi in pensie ?sau pensie anticipata .Multumesc ! (vezi toată discuția)
Bună ziua sunt nascuta în 18 01 1964 anul acesta în august ... Florentinastefan Florentinastefan Bună ziua Sunt nascuta în 18 01 1964 Anul acesta în august am dreptul la pensie parțial anticipata cu29 ani de munca din care 13 ani grupa 2 de munca ... (vezi toată discuția)
Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o vechime în ... Anaitat64 Anaitat64 Stagiu de cotizare la femei pentru anticipata Sunt femeie, născută în aprilie 1964 și am o vechime în munca de 32 de ani, fără facultate! Ma pot ... (vezi toată discuția)