avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Credit de nevoi personale neplătit
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Credit de nevoi personale neplătit

Am luat un credit de nevoi personale si după câteva rate nu am mai putut plati creditul. In data de 10.05.2017 am fost contactat de către Secapital sarl ca am fost executat silit in urma unui dosar de executare silita din luna noiembrie 2016.Menționez că până acum nu am mai fost contactat de către Secapital sarl niciodată. Î întrebarea mea este daca creditul nu s a prescris sau ce pot sa fac in acest caz. Precizez ca sunt pensionara si am o pensie de 645 lei.Va mulțumesc
Am omis sa va spun ca am luat creditul in 2005
Daca din 2005 si pana in prezent nu s-a facut nici in act de executare si nici nu ati mai platit a intervenit prescriptia. Insa daca nu faceti contestatie la executare si nu invocati prescriptia va vor executa silit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a creditorului actual GEO GEO GEO GEO GEO GEO Buna ziua, In noiembrie 2017,firma de recuperari creante Secapital SaRL a solicitat la BEJ o executare silita,s-a incuviintat la Judecatorie executarea pe ... (vezi toată discuția)
Executare silita - contestatie avand la baza prescriptia? mihail2012 mihail2012 In data de 05.03.2008 am incheiat un contract de credit bancar cu BCR S.A.. Mi-a fost acordat un credit in valoare de 30827 lei, acordat pe o perioada de 120 ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare pufypufy pufypufy credit in 2007 in timpul casatoriei,rate platite pana in 2011 prin virament bancar card de salariu,in perioada 2011-2012 a intervenit divortul,in 2015 sunt ... (vezi toată discuția)