Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ziua de 23 ianuarie 2017 este nelucratoare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ziua de 23 ianuarie 2017 este nelucratoare

In cadrul unui document s-au cerut informatii in termen de 5 zile lucratoare. In codul muncii ziua de 23.01.2017 nu este declarata zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza. Ea a fost data zi libera doar pentru bugetari, conform HG27/2017, pentru celelalte categorii de salariati fiind zi lucratoare. In acest caz, ziua de 23.01.2017 se considera ca zi lucratoare sau nelucratoare in calculul termenului de 5 zile lucratoare? Sunt prins in termene si statutul zilei de 23 este esential in luarea unei decizii.
In ce sector lucrati , bugetar sau privat?
Bugetar. Concret in data de 16 ianuarie s-a primit o solicitare al carei raspuns trebuia furnizat in termen de 5 zile lucratoare. Raspunsul a fost furnizat in data de 26 ianuarie. Zilele de 16 si de 25 nu se iau in considerare, potrivit codului civil, pentru a se calcula 5 zile lucratoare pline. Zilele de 21, 22 sunt sambata si duminica, ziua de 24 este conform codului muncii zi de sarbatoare legala nelucratoare. Mai ramane dupa parerea mea (nu sunt jurist) de clarificat statutul zilei de 23 (in HG 28 se precizeaza ca e zi libera pentru bugetari), daca este lucratoare sau nelucratoare. Daca este lucratoare, raspunsul furnizat in data de 26 este in afara termenului. Daca este nelucratoare, raspunsul este dat dupa expirarea termenului. Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.
Cippas, utilizator
Vin cu o corectie. Daca 23 e zi nelucratoare, raspunsul dat pe 26 ar fi in termen.