Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama concubinei are drept la moștenire dacă există ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama concubinei are drept la moștenire dacă există testament ?

Unchiul meu a trăit în concubinaj 20 de ani. În urma cu un an ea a decedat lăsând în urmă un testament. Casa e trecută pe amândoi și mai are ea un teren pe care la moștenit de la tatăl ei care era divortat de mama ei care trăiește. Ce drepturi are mama concubinei daca exista testament ?
Mama concubinei este mostenitor rezervatar.
Daca concubina nu are copii, si nu a fost casatorita niciodata, rezerva mamei este jumatate din cota legala.
In mod normal, in absenta testamentului, mama ar fi mostenit tot.
Deci rezerva ei succesorala este de 1/2.
Asta inseamna ca poate solicita reductiunea testamentului la jumatate.
Nu au copii deloc. Casa este cumpărată de el dar este trecuta și ea. Să înțeleg că are jumate din tot ?
Ea pretinde că vrea tot terenul și ai lăsa casa. Casa valorează vreo 10 mii de euro iar terenul este dublu. Și cum se procedează ? El poate merge la notar să facă actele pe baza testamentului iar ea sa il de-a în instanță ? Ea nu e de acord cu ce i de revine cu vrea terenul
Să înțeleg că are jumate din tot ?

Sa intelegeti ca poate mosteni jumatate din ce a avut el la data decesului. Trebuie sa va uitati pe acte.
gi-jane2, moderator
Vorbim despre partea concubinei, din bunuri.
Adica: jumatate din casa cumparata impreuna si terenul intreg, mostenit de la tatal ei.
Asta inseamna "tot". Din acest "tot", mama are dreptul la jumatate.
1/4 din casa si 1/2 din teren.
Daca nu se inteleg, o sa ajunga in instanta.