avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama concubinei are drept la moștenire dacă există ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama concubinei are drept la moștenire dacă există testament ?

Unchiul meu a trăit în concubinaj 20 de ani. În urma cu un an ea a decedat lăsând în urmă un testament. Casa e trecută pe amândoi și mai are ea un teren pe care la moștenit de la tatăl ei care era divortat de mama ei care trăiește. Ce drepturi are mama concubinei daca exista testament ?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 10:46, 11 Mai 2017
Mama concubinei este mostenitor rezervatar.
Daca concubina nu are copii, si nu a fost casatorita niciodata, rezerva mamei este jumatate din cota legala.
In mod normal, in absenta testamentului, mama ar fi mostenit tot.
Deci rezerva ei succesorala este de 1/2.
Asta inseamna ca poate solicita reductiunea testamentului la jumatate.
Nu au copii deloc. Casa este cumpărată de el dar este trecuta și ea. Să înțeleg că are jumate din tot ?
Ea pretinde că vrea tot terenul și ai lăsa casa. Casa valorează vreo 10 mii de euro iar terenul este dublu. Și cum se procedează ? El poate merge la notar să facă actele pe baza testamentului iar ea sa il de-a în instanță ? Ea nu e de acord cu ce i de revine cu vrea terenul
Să înțeleg că are jumate din tot ?


Sa intelegeti ca poate mosteni jumatate din ce a avut el la data decesului. Trebuie sa va uitati pe acte.
Ultima modificare: Joi, 11 Mai 2017
gi-jane2, moderator
Vorbim despre partea concubinei, din bunuri.
Adica: jumatate din casa cumparata impreuna si terenul intreg, mostenit de la tatal ei.
Asta inseamna "tot". Din acest "tot", mama are dreptul la jumatate.
1/4 din casa si 1/2 din teren.
Daca nu se inteleg, o sa ajunga in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - testamente intre concubini Ramona rbd Ramona rbd Unchiul meu a stat în concubinaj 20 de ani cu o femei. Ei și-au făcut testament unul in favoarea celuilalt. Din păcate ea a decedat . În testament este ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - testament, moștenitori rezervatari, dezbatere succesiune Ramona rbd Ramona rbd Un unchi de al meu a stat în concubinaj cu o femei care a decedat și ia lăsat testament în favoarea lui. E vorba de o casa pe care au cumpărat împreună ... (vezi toată discuția)
Testament adaa_19 adaa_19 Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca se poate darama un testament(facut la notar) de catre mostenitorul rezervatar? cate sanse sunt pozibile? Va multumesc! (vezi toată discuția)