Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Notare în cartea funciară
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Notare în cartea funciară

Bună ziua,
Sunt proprietarul unui imobil notat în cartea funciară ca urmare a unei notificări la Legea 10/2001. Totul a început în urmă cu 10 ani când administrația locală mi-a intentat un proces pentru anularea titlului de proprietate asupra unui imobil moștenit de la bunici. Am câștigat acest proces, sentința fiind IREVOCABILĂ, DEFINITIVĂ ȘI EXECUTORIE. Ca și cum nu ar fi fost de ajuns Primăria Municipiului în care locuiesc mi-a intentat un nou proces, de această dată de anulare a încheierii de carte funciară. Am câștigat la nivel de Judecătorie și Tribunal, însă la Curtea de Apel sentința apelată a fost schimbată parțial în sensul că:[Respinge ca nefondată plângerea. Menține din sentință doar soluția cu privire la cererea reconvențională. Irevocabilă.]. Menționez că atât plângerea cât și cererea reconvențională au fost depuse de primărie. Cererea reconvențională făcea referire la anularea titlului de proprietate asupra imobilului.
La Cartea Funciară această decizie a fost pusă în executare astfel încât ultimul extras apare la partea - Înscrieri privitoare la dreptul de proprietate mențiunea: [se radiază provizoriu notarea referitoare la notificarea la Legea 10/2001]. Este important de menționat faptul că Primăria Municipiului a emis o dispoziție de respingere a acestei notificări. În aceste condiții vreau sa va întreb:
- Ce înseamnă această NOTARE PROVIZORIE?
- Dacă aș putea cere o autorizație de construcție?
- Ce demersuri se mai pot face pentru ca radierea să fie definitivă?
Atat timp cat la cartea funciara exista notata sarcina,nu puteti beneficia de admiterea unei eventuale cereri pentru eliberare autorizatie de constructie
Numai instanta de judecata poate dispune prin hotarare ramasa definitiva-radierea definitiva din cartea funciara
Vă mulțumesc!
Annick, utilizator