Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura incorecta?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura incorecta?

Buna ziua! Sotul meu a facut o imputernicire prin care eu pot face pasapoarte copiilor nostri minori. Inainte de a merge sa fac pasapoartele am observat ca pe certificatul unuia din copii nu e trecut locul nasterii. Am mers la starea civila si mi s.a spus ca trebuie facut unul nou. Am depus actele pt un nou certificat si acum asteptam. Acum problema mea este ca pe imputernicirea lasata de sot sunt trecute datele din vechiul certificat (seria si nr, data eliberarii certificatului), date care vor fi diferite pe noul certificat. Exista riscul ca la depunerea actelor pt pasaportul copilului sa nu imi ia in considerare imputernicirea?
Procura era corect eliberata la momentul intocmirii. Acum adaugarea locului nasterii in certificat nu ar trebui sa fie o mare problema, insa daca va exista o serie si un numar noi atunci da, veti intampina probeleme.
Certificatul trebuie refacut deoarece persoana care l-a eliberat nu mai lucreaza in primarie, si deci nu se poate doar completa locul nasterii. Notarul la care s.a facut imputernicirea nu poate reface acest act in absenta sotului? Va multumesc pt raspuns!