Forum Discuţii juridice Executare silită Incasare ilegala dobanda
Discuție deschisă în Executare silită

Incasare ilegala dobanda

Un client al unei banci a luat un credit de la aceasta banca.Din anumite motive , nu a reusit sa-si mai plateasca ratele.Desi a incercat o intelegere cu banca de reesalonare a creditului si micsorarea ratelor,a fost refuzat iar creditul sau a fost vandut catre o firma de recuperari .Problema este urmatoarea:Clientul este obligat sa plateasca si dobanzile din contract sau doar creditul PRINCIPAL?Din cate se stie,recuperatorii nu au voie sa incaseze dobanzi in astfel de cazuri.In cazul de fata ,clientul respectiv este executat silit pentru toata suma,deci si dobanzile din contractul pe care l-a avut cu banca.
Buna ziua,

Depinde de clauzele contractului (care pot fi chiar abuzive). In mod normal, la declararea scadentei anticipate a creditului se percepe o dobanda penalizatoarea, diferita ca si cuantum de dobanda principala a contractului. Cand se declara scadenta anticipata a creditului, nu se mai poate percepe dobanda contractuala, ea deja este cuprinsa in soldul restant, iar pentru intarzierea la plata se percepe o dobanda penalizatoarea care se calculeaza conform contractului.

Daca aveti posibilitatea, vorbiti cu un avocat, macar ca sa va lamureasca daca exista clauze abuzive in contractul dvs. si daca mai puteti formula contestatie la executare.
Buna ziua.Banca a vandut creditul clientului catre firma de recuperari fara sa-l instiinteze pe client ca a declarat scadent anticipat creditul,desi acesta a incercat rezolvarea amiabila cu banca,fiind refuzat atat telefonic cat si in scris.Clientul respectiv s-a trezit executat silit cu poprire pe salariu.Insa firma de recuperari de ce incaseaza si dobanda totala din contract ca si cum ar fi banca si nu creditul principal?In legatura cu contestatia la executare clientul a incercat sa o faca insa onorariul avocatului si cautiunea pt credit depasesc posibilitatile financiare ale acestuia.