avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tranzactie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tranzactie

buna dimineata! spuneti=mi va rog frumos, cand se incheie o tranzactie, pentru impartirea unui bun imobil, noi, sotii, trebuie sa impartim in natura bunul, adica sa ne impartim camerele...sau sa revina bunul in totalitate unuia dintre noi si celalat sa fie obligat la plata sultei...mai exista vreo alta posibilitate in afara de cea in care se vinde bunul si se impart banii..ptr ca ne aflam in divort, iar el ar vrea ca partea lui sa ii ramana copilului, insa mai intai trebuie sa aiba o parte a lui, ca sa poata apoi sa incheie contract de donatie,...si parca nu as risca sa impartim in natura si sa nu mai plece din casa...Ce ma sfatuiti sa fac? multumesc
In afara de cele 3 variante expuse de catre dvs nu mai exista o alta posibilitate!
Referitor la partajarea in natura a bunului , daca este posibil ca accesul in cele 2 entitati create in urma partajului(si separate complet) sa se faca prin intrari diferite nu vad care este problema !B-)
Prin tranzactie, partea fostului sot sa ii revina minorului.
exact !!
mentionati in cuprinsul tranzactiei , ca sotul doneaza partea sa din imobil in favoarea copilului sau . ;)
O tranzactie de partajarea a bunurilor comune prin care viitorul fost sot lasa partea sa de imobil copilului nu va fi acceptata de catre instanta de judecata deoarece copilul nu are nici o calitate in acest tip de proces.....
Tranzactia reprezinta modalitatea prin care cei doi viitori fosti soti au inteles, de comun acord, sa isi imparta bunurile comune, iar instanta va lua act de aceasta invoiala; ce face, mai departe, fiecare cu partea sa reprezinta problema fiecaruia.

O tranzactie asa prost intocmita poate parea o slutie convenabila pt dv. pentru moment. Dar pe viitor, tinand cont de faptul ca revocarea donatiei pentru survenienta de copil opereaza de drept, precum si de faptul ca nu aveti nici o garantie ca fostul dv. sot nu va mai avea nici un copil, este cea mai proasta solutie pe care o puteti alege.

Daca doriti partajarea bunurilor pe cale amiabila si incheierea unei tranzactii in acest sens, dar nu doriti totusi "riscul de a imparti in natura", incheiati o tranzactie prin care dv primiti casa cu obligarea dv. la plata unei sulte catre acesta. Astfel veti deveni proprietara intregii case.
m_ella2005 a scris:

O tranzactie de partajarea a bunurilor comune prin care viitorul fost sot lasa partea sa de imobil copilului nu va fi acceptata de catre instanta de judecata deoarece copilul nu are nici o calitate in acest tip de proces.....
Tranzactia reprezinta modalitatea prin care cei doi viitori fosti soti au inteles, de comun acord, sa isi imparta bunurile comune, iar instanta va lua act de aceasta invoiala; ce face, mai departe, fiecare cu partea sa reprezinta problema fiecaruia.

O tranzactie asa prost intocmita poate parea o slutie convenabila pt dv. pentru moment. Dar pe viitor, tinand cont de faptul ca revocarea donatiei pentru survenienta de copil opereaza de drept, precum si de faptul ca nu aveti nici o garantie ca fostul dv. sot nu va mai avea nici un copil, este cea mai proasta solutie pe care o puteti alege.

Daca doriti partajarea bunurilor pe cale amiabila si incheierea unei tranzactii in acest sens, dar nu doriti totusi "riscul de a imparti in natura", incheiati o tranzactie prin care dv primiti casa cu obligarea dv. la plata unei sulte catre acesta. Astfel veti deveni proprietara intregii case.


Tranzactia prin care unul dintre fostii soti transmite dreptul sau de proprietate (fie ca vorbim despre o donatie, fie ca vorbim despre aplicarea art.93 C.fam.), sub aspectul efectelor, poate intr-adevar genera complicatii in timp.

Depinde si cui este/va fi incredintat/reincredintat minorul.In situatia reincredintarii, celalalt parinte poate solicita o iesire din indiviziune, spre exemplu...care in mod sigur mai mult va incurca decat va descurca, acum insa depinde si de particularitatile fiecarei spete.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea pe ap ipotecat nu e datorie comuna? micheller micheller Sunt in proces de partaj cu sotul. Avem de partajat un credit comun, care insa este garantat numai de mine prin ipoteca asupra apartamentului pe care l-am ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil Incognitouser Incognitouser Buna ziua, Sotia si cu mine am decis de comun acord sa divortam pe cale amiabila. Motivul divortului este acela al disparitiei iubirii dintre noi. In ... (vezi toată discuția)
Partajul in caz de divort alexa42 alexa42 Buna ziua am si eu o intrebare .Intentionez sa divortez de sotul meu pe motiv de certuri extreme si neintelegere.Casa in care locuiesc eu si sotul meu e ... (vezi toată discuția)