Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot afla cine e proprietarul unui imobil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot afla cine e proprietarul unui imobil?

In conditiile in care banuiesti ca o proprietate familiala a fost instrainata prin contract de vanzare cumparare fara stirea tuturar membrilor al familiei, pot afla care este actualul proprietar al imobilului si de unde? Exista un registru al proprietarilor de locuinte dintr-un oras, sa zicem la cartea funciara?
Da, in cazul fiecrui imobil, exista o carte funciara.Cartea funciara este un registru public, care cuprinde evidenta juridica integrala si exacta a imobilelor, proprietatea persoanelor fizice si juridice din aceeasi localitate
La Biroul de Carte Funciara "local" puteti verifica Registrul de publicitate imobiliara.
La Directia de taxe si impozite mai puteti efectua demersuri pentru aflarea informatiilor respective.Posibil insa sa va solicite si justificarea acestui interes.Puteti incerca, desigurB-)
La Biroul de Carte Funciara local am nevoie de ceva acte? Sau pur si siplu ma duc acolo si spun ca vreau sa vad care este proprietarul apartamentului x sau z?
Exista Biroul de Carte Funciara, unde puteti consulta registrul in care sunt trecute informatiile de care aveti nevoie - insa e posibil sa trebuiasca o justificare pentru acest lucru (cum a indicat colega cermak gruianu)! Succes...
Salut, Pot gasi in acest registru si informatii de contact sau numai numele proprietarului? Numele deja il stiu dar as vrea sa dau de el...