avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lnregistrarea audio este legala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lnregistrarea audio este legala?

Buna seara,

1. inregistrarea audio a unei discutii intre mine si alta persoana, pe domeniul public, este legala?
2. dar inregistrarea convorbirilor telefonice?

precizez ca este vorba de inregistrari facute in scopul de a ma apara impotriva abuzurilor politiei si ale unor institutii locale.

multumesc!

ps: am uitat sa pun semnul intrebarii la subiect. scuze!
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2017
veronik, utilizator
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 15:07, 22 Mai 2017
Aceste aspecte se analizeaza in concret de instanta de judecata in raport de apararile partilor.
Nu se poate afirma in niciun fel pana nu se pronunta instanta in baza unui proces.
am inteles cu instanta si sunt aproape de instanta cu unul dintre cazuri, dar le pot face publice?
Nu stie nimeni?

veronik a scris:

am inteles cu instanta si sunt aproape de instanta cu unul dintre cazuri, dar le pot face publice?


Legea protejeaza jurnalistii care lucreaza in interes public. Atentie ca nu oricine este jurnalist!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proba audio intr-un proces radujit radujit Am si eu o intrebare: proba audio intr-un proces (fie penal fie de dreptul muncii) se poate admite ca si proba in instanta? Exista anumite conditii pe care ... (vezi toată discuția)
Cum poate raspunde penal o educatoare batausa? kenitza kenitza Buna ziua. Educatoarea ii pedepseste uneori, zilnic aproape, lovindu-i peste fata, cap, le da cu pumnul si cu creionul in cap, ii paruieste, urla la ei, ii ... (vezi toată discuția)
E legal să înregistrez o discuție verbală sau telefonică cu cineva? Pilu Pilu Buna seara. As avea rugamintea sa-mi spuna cineva daca e legal sa inregistrez o discutie directa pe care o am cu cineva, sau telefonica ? Este vre-un act ... (vezi toată discuția)