Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lnregistrarea audio este legala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lnregistrarea audio este legala?

Buna seara,

1. inregistrarea audio a unei discutii intre mine si alta persoana, pe domeniul public, este legala?
2. dar inregistrarea convorbirilor telefonice?

precizez ca este vorba de inregistrari facute in scopul de a ma apara impotriva abuzurilor politiei si ale unor institutii locale.

multumesc!

ps: am uitat sa pun semnul intrebarii la subiect. scuze!
veronik, utilizator
Aceste aspecte se analizeaza in concret de instanta de judecata in raport de apararile partilor.
Nu se poate afirma in niciun fel pana nu se pronunta instanta in baza unui proces.
am inteles cu instanta si sunt aproape de instanta cu unul dintre cazuri, dar le pot face publice?
Nu stie nimeni?

veronik a scris:

am inteles cu instanta si sunt aproape de instanta cu unul dintre cazuri, dar le pot face publice?

Legea protejeaza jurnalistii care lucreaza in interes public. Atentie ca nu oricine este jurnalist!