Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprejmuire si constructie la minimum 12 metri de ax DJ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprejmuire si constructie la minimum 12 metri de ax DJ

Buna ziua.

Am o nelamurire cu privire la limita construirii si imprejmuirii unui teren fara de axul drumului judetean. Am un teren imprejmuit cu gard din lemn si fundatie din beton, cu o constructie veche. Am toate actele pentru demolare si reconstructie pe care le-am depus ieri la primaria comunei Luizi Calugara. Responsabiul de la Urbanism mi-a citit din acordul prealabil de la Drumuri Judetene Bacau cum ca trebuie sa respect limita de minimum 12 metri de la axul drumului pentru constructie, inclusiv imprejmuire. In certificatul de urbanism nu este specificat acest lucru, iar amplasamentul si toate avizele au fost avizate favorabil de catre toate institutiile.
Avand in vedere faptul ca exista gard deja, cum sa il mut la 12 metri? Inseamna ca si casa trebuie s-o pozitionez la 14 metri, ca sa am putin spatiu.
Ce se intampla cu terenul ramas liber si neimprejmuit? Nu mi se incalca, oare, dreptul la proprietate? Eu platesc impozit si nu pot sa-l folosesc.

Multumesc!
Buna Simona - ai primit raspuns. ori s-a rezolvat (si cum)? As fi si eu interesat de aceasta situatie ca am aceeasi problema...