avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație Concediu creștere copil

Buna ziua, a-și dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizație concediu creștere copil in cazul in care am fost angajata pe 2 ore din 2015 pana in Aprilie 2017, iar incepand cu Noiembrie 2017 sunt angajata cu 8 ore. Imi puteți spune va rog care ar fi calculul pt indemnizație si daca pot beneficia de ea, in cazul in care in 2017 din Aprilie pana in Noiembrie nu am lucrat, urmând sa nasc in 2018.
Cel mai recent răspuns: Apaxil , utilizator 10:31, 5 Decembrie 2017
Care este data prezumata a nașterii?
Începutul lui August 2018
În speță :
- perioada eligibila pentru CCC este : septembrie 2016 - august 2018

- perioade acoperite :
Septembrie 2016 - aprilie 2017 (8 luni)
Noiembrie 2017 - august 2018 (10 luni)
Total 18 luni

În speță, veți beneficia de indemnizația pentru CCC.
Ultima modificare: Vineri, 1 Decembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc frumos pt răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pfa MLCristina MLCristina Buna ziua! Sunt pfa din 7 martie 2017, cu 6 luni inainte adica din septembrie nu am mai avut contract nicaieri. Acum, sunt insarcinata si termenul e pe 1 ... (vezi toată discuția)
Eligibilitate indemnizatie crestere copil bia.ursu bia.ursu Buna ziua. Doresc sa va prezint urmatoarea speta - Sunt angajata din decembrie 2016 pe un post de functionar public, in perioada aprilie-noiembrie 2017 am fost ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru creșterea copilului Leea91 Leea91 Buna seara! Vroiam sa ma ajutați și să îmi spuneți dacă sunt eligibilă pentru indemnizație. Pe data de 03.06.2015 până pe 27.11.2015 am lucrat. M-am ... (vezi toată discuția)