Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație Concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație Concediu creștere copil

Buna ziua, a-și dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizație concediu creștere copil in cazul in care am fost angajata pe 2 ore din 2015 pana in Aprilie 2017, iar incepand cu Noiembrie 2017 sunt angajata cu 8 ore. Imi puteți spune va rog care ar fi calculul pt indemnizație si daca pot beneficia de ea, in cazul in care in 2017 din Aprilie pana in Noiembrie nu am lucrat, urmând sa nasc in 2018.
Care este data prezumata a nașterii?
Începutul lui August 2018
În speță :
- perioada eligibila pentru CCC este : septembrie 2016 - august 2018

- perioade acoperite :
Septembrie 2016 - aprilie 2017 (8 luni)
Noiembrie 2017 - august 2018 (10 luni)
Total 18 luni

În speță, veți beneficia de indemnizația pentru CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc frumos pt răspuns!