Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Am 35 ani vechime si 54 ani varsta, am lucrat 17,8 luni in grupa a II a, cand pot iesi la pensie anticipat si cat va fi penalizarea? De ce nu se ia in consideratie toată perioada lucrată in grupă ci numai multiplu de 2 ani?
17,8 ani gr a 2 a
Luna si anul nasterii.
ian. 1964
Limita de varsta la 59 de ani si 1 luna.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 de ani si 6 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 de anki si 6 luni, fra stagiul asimilat.
La acest moment aveti aproximativ 39 ani si 3 luni de stagiu.
Asa a stabilit legiutorul.
Reducerea sa inceapa cu 1 an, la 6 de grupa I si sa continuie cu 6 luni pentru fiecare 2 ani.
@Mircea Carp, adică eu din 17,8 ani de grupa a II a nu am 4 ani reducere la varsta de pensionare?