avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Iesire la pensie

Am 35 ani vechime si 54 ani varsta, am lucrat 17,8 luni in grupa a II a, cand pot iesi la pensie anticipat si cat va fi penalizarea? De ce nu se ia in consideratie toată perioada lucrată in grupă ci numai multiplu de 2 ani?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:23, 18 Mai 2017
17,8 ani gr a 2 a
Luna si anul nasterii.
ian. 1964
Limita de varsta la 59 de ani si 1 luna.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 de ani si 6 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 de anki si 6 luni, fra stagiul asimilat.
La acest moment aveti aproximativ 39 ani si 3 luni de stagiu.
Asa a stabilit legiutorul.
Reducerea sa inceapa cu 1 an, la 6 de grupa I si sa continuie cu 6 luni pentru fiecare 2 ani.
@Mircea Carp, adică eu din 17,8 ani de grupa a II a nu am 4 ani reducere la varsta de pensionare?

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata dinua dinua Buna ziua, as dori sa va intreb cand un barbat , nascut in iunie 1957 , cu vechime in munca de 36 ani , dintre care 21 ani grupa a doua , cand poate iesi la ... (vezi toată discuția)
Pensionari anticipate partial marianad. marianad. Sunt Mariana Dinu din Ploiesti,in ianuarie 2018 am implinit 56ani,in octombrie 2018 fac 30ani contributie, Va rog sa-mi spuneti varsta la care pot depune ... (vezi toată discuția)
Pensionare popesculili2003 popesculili2003 La ce varsta se poate pensiona o femeie nascuta la 13.03.1959, cu o vechime totala in munca de 32 de ani din care 14 ani sunt in grupa II ? multumesc! (vezi toată discuția)