Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovigneta Romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovigneta Romania

Buna seara!
as dori sa stiu daca este necesara achizitionarea rovignetei pentru Romania, in conditiile in care am domiciliul in mun Tg Mures, si doresc sa ma deplasez pe un drum national in localitatile care fac parte integranta din Zona Metropolitana Tg Mures?
Va multumesc!
Rovinietele sunt necesare la iesirea din localitate.

ORDONANŢĂ nr. 15 din 24 ianuarie 2002 (*actualizată*)
privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România**)

Articolul 1
(2^1) Tariful de utilizare se aplică pe reţeaua de drumuri naţionale din România, astfel cum este definită la alin. (1) lit. d), cu excepţia sectoarelor de drum naţional aflate în intravilanul municipiilor între indicatoarele de intrare/ieşire în/din acestea.

Daca treceti de indicatoarele care semnalizeaza intrarea sau iesirea din localitate trebuie sa platiti rovinieta.

Zonele metropolitane nu fac parte din intravilanul localitatilor, sunt zone constituite prin asocierea localitatilor.

LEGE nr.351 din 6 iulie 2001 privind aprobarea Planului de amenajare a teritoriului naţional
Anexa I - DEFINIREA principalilor termeni utilizati
11. Zona metropolitana
- zona constituita prin asociere, pe bază de parteneriat voluntar, între marile centre urbane (Capitala României şi municipiile de rangul I) şi localităţile urbane şi rurale aflate în zona imediata, la distante de până la 30 km, între care s-au dezvoltat relatii de cooperare pe multiple planuri.
[ link extern ]
cyan, moderator
Multumesc mult pentru raspuns!