Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce va trebui să se propună ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce va trebui să se propună ?

Hristos a înviat !
Sunt membru al comisiei de inventariere.
S-a găsit o lipsă în gestiune.
Bunurile erau în gestiunea unui salariat, iar alți 2 salariați sunt utilizatori.
Vă rog mult de tot să îmi spuneti :
- dacă este corect să se propună de către comisie ca imputație să se facă astfel: 2 părți /jumătate din prejudiciu să-i plătească gestionarul, iar cealaltă jumătate să o plătească ceilalți 2 salariați utilizatori ?
Comisia trebuie sa tina cont si de prevederile de mai jos:

Art. 255 C.mun.
(1) Cand paguba a fost produsa de mai multi salariati, cuantumul raspunderii fiecaruia se stabileste in raport cu masura in care a contribuit la producerea ei.
(2) Daca masura in care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar.
Vă mulțumesc respectuos pentru răspuns !