Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru de evidenta fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru de evidenta fiscala

Buna ziua!
In urma cu mai bine de o luna am infiinta un PFA si am o nelamurire. Dupa infiintarea acestuia, am obtinut registrul de incasari si plati, iar acum am aflat prin intermediul internetului ca as avea nevoie si de un registru de evidenta fiscala, iar ca pentru acesta trebuie sa depun o cerere in maxim 30 de zile de la infiintare. Problema este ca cele 30 de zile au trecut, iar cand i-am intrebat pe cei de la ANAF de ce registre am nevoie imediat dupa ce am infiintat PFA-ul, acestia mi-au raspuns ca am nevoie doar de registrul de incasari si plati.
Exista vreo problema daca nu am obtinut acest jurnal si urmeaza sa il obtin in perioada urmatoare?

De asemnea, daca nu am achizitionat nici registrul unic de control (am inteles ca este optional pentru PFA) si urmeaza sa o fac tot in perioada urmatoare, exista vreo problema?

Va multumesc!
BogdanEnache, utilizator