Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... După ce se înființează PFA-ul, pot cumpăra ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

După ce se înființează PFA-ul, pot cumpăra imediat casa de marcat?

Buna ziua,
După ce ridic actele de înființare a PFA-ului de la ONRC și cumpăr stampila, pot să cumpăr imediat și casa de marcat?
Casa de marcat model vechi ( fara jurnal electronic) fiscalizata pe PFA-ul radiat, mai este acceptata de ANAF daca o refiscalizez?
Magbd, utilizator
După ce ridicati actele de înființare a PFA-ului de la ONRC puteti cumpăra imediat și casa de marcat jurnal electronic cu factura pe pfa si o veti si fiscaliza la adresa punctului de lucru unde veti desfasura activitatea autorizata si trecuta in certificatul constatator. Nu se mai folosesc cele vechi. Apoi documentul doveditor al platii il veti trece in registrul jurnal de incasari si plati iar factura in registrul inventar.
Nu se mai cere stampila la pfa.
In maxim 30 de zile după ce ridicati actele veti depune si declaratia unica numai prin internet folosind adresa personala de pe spatiul privat virtual.
george-neagu, moderator