Forum Discuţii juridice Executare silită Proces verbal predare primire imobil adjudecat
Discuție deschisă în Executare silită

Proces verbal predare primire imobil adjudecat

Buna ziua ,

In 2015 am adjudecat un imobil la rosu .La adjudecare , debitorul a fost sunat de catre executor pentru a stabili data punerei in posesie a imobilului.In urma discutiei telefonice , debitorul nu a dorit sa mai participe , argumentand ca el "l-a predat" bancii cu 2 ani in urma , si nu il mai intereseaza nimic,sa-l stapanim sanatosi.
Dupa intabularea dreptului de proprietate , am intrat si in imobil , cu ajutorul cheii lasate la vecinul alaturat.

Acum dupa 2 ani , dupa ce am finalizat constructia , am decis sa vand imobilul , dar am constatat ca la notariat imi trebuie acest document de punere in posesie Imobilul nu a fost locuit de nimeni , decat de noi dupa finalizarea constructiei(finisaje).Deci nu aveam pe cine sa evacuam.Am avut refuzul debitorului,din punctul lui de vedere , nu l-a mai interesat.
.
Cum reusesc sa ies din aceasta situatie ?

Multumesc anticipat de raspuns.
Si eu sunt interesat daca/cum ati rezolvat situatia.
Am adjudecat un imobil si legislatia e facuta ca la romani. Desi proprietarul doreste sa mi l predea, nu pot sa intru in posesia imobilului fara sa pierd inca o luna si jumatate si 3000 de lei ca sa fac procedura de evacuare prin intermediul executorului pt. a beneficia de vestitul proces verbal de predare-primire imobil.

Si eu sunt interesat daca/cum ati rezolvat situatia.
Am adjudecat un imobil si legislatia e facuta ca la romani. Desi proprietarul doreste sa mi l predea, nu pot sa intru in posesia imobilului fara sa pierd inca o luna si jumatate si 3000 de lei ca sa fac procedura de evacuare prin intermediul executorului pt. a beneficia de vestitul proces verbal de predare-primire imobil.

woe a scris:
Eu am alergat pe la 4-5 notari bucureșteni la care am cerut sa mi autentifice faptul că eu și foștii proprietari ne am prezentat și am semnat Pv de predare primire, așa cum am redactat eu.
Parca erau cu capul, nici unul n a vrut, de parcă i puneam sa mi legalizeze că am achiziționat casa poporului. M am enervat, am luat doi oameni de martori dupa mine și am semnat Pv la fostii proprietari pe unde i am găsit, m am dus și am pus alta broască și aia a fost.