avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrare in legalitate pamant cumparat cu chitanta de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrare in legalitate pamant cumparat cu chitanta de mana

Acum mai bine de douazecisicinci de ani(pana in revolutie) am cumparat o bucata de pamant cu chitanta de mana(fara a merge la notariat). Com pot intra in legalitate?
Mentionez ca in tot acest timp am achitat impozitul la primarie an-de-an. Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Uzucapiune. Dosar in instanta adica.
Multumesc mult!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai degraba as merge pe instanta insa in contradictoriu cu vanzatorii, cerand ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare. In caz ca nu merge asa, as apela la uzucapiune.
da! am sa inerc intai aceasta... Multumesc mult!
Ultima modificare: Vineri, 26 Mai 2017
tit220161, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, am o speță, am cumpărat anul trecut un teren cu ... Kytionuts Kytionuts Buna seara, Am o speță, am cumpărat anul trecut un teren cu casa Mai jos de noi mai avem un teren pe care nu avem acte și nici fostul proprietar nu ... (vezi toată discuția)
Arenda si uzucapiune van_allen78 van_allen78 Vreau sa va supun atentiei urmatoarea situatie :tatal si mama dau in arenda pentru doi ani un teren pe care il cumparasera cu o chitanta de mana de la ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, aș dori să stiu ce este de făcut în această ... Dudy25 Dudy25 Bună ziua, aș dori să stiu ce este de făcut în această situație. Bunicul meu deține doar o hartie( act vânzare-cumparare) pentru terenul unde are ... (vezi toată discuția)