Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua - ccc2 dupa ccc1
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua - ccc2 dupa ccc1

Buna ziua!Sunt in ccc1 si sunt insarcinata.Pe 6 iulie copilul implineste 2 ani si eu pe 24 septembrie nasc.Cum trebuie sa procedez ca sa beneficiez de ccc2?Multumesc
Pentru CCC1 aveti c.i.m. suspendat?
Da
In acest caz, la terminarea CCC1 faceti cerere de reluare a activitatii , dupa care anuntati angajatorul ca sunteti insarcinata si apoi puteti intra in concediu de maternitate - prenatal - pentru cel de-al doilea copil.
Multumesc
Inca o nelamurire mai am:Tatal este obligatoriu sa-si ia el ultima luna de concediu?El are abia 2 luni de cabd lucreaza cu acte!Multumesc