Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond de rulment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond de rulment

Buna ziua,
Am locuit 5 ani intr-un bloc. Mereu am platit la timp întreținerea. De asemenea am platit fondul de rulment in fiecare an si fondul de reparatii separat.
Acum am vândut imobilul si ma voi muta. Doamnele de la asociatie vor sa imi returneze doar 270 ron, desi eu in fiecare an am platit si in total s-au adunat 720 ron. De ce nu primesc inapoi toti banii pe fondul de rulment? Este corect cum procedează ele?
Astept raspuns urgent.
Mulțumesc
Trebuie restituit intregul fond de rulment acumulat de la cumpararea pana la vanzarea apartamentului.
Fondul de rulment trebuie sa apara distinct pe chitantele de incasare.
Solicitati in scris si cu nr de inregistrare situatia fondului de rulment si restituirea integrala sub rezerva intentarii unei actiuni in instanta pentru imbogatire fara justa cauza.
Precizati ca veti sesiza si serviciul de relatii cu asociatiile de proprietari din cadrul primariei.
Impuneti un termen de maximum 5 zile pentru restituirea intregului fond de rulment.

[ link extern ]

Conform dispozitii in vigoare fondul de rulment se restituie titularului in cazul tranzactionarii dreptului de proprietate
Valoarea fondului de rulment poate sa difere fata de chitantele justificative pe care le detineti pentru justificarea constituirii fondului
Nu omiteti ca fondul de rulment se utilizeaza pentru acoperirea facturi furnizori/prestatori utilitati,servicii-pana la recuperarea cotelor de intretinere de la proprietari
Cotele de intretinere se calculeaza in luna mai de ex pentru 1,2 luni in urma
Astfel incat daca dv ati inteles sa va mutati din condominiu in luna mai,contravaloarea intretinerii lunii mai va fi afisata peste 1,2 luni
La mutarea dv din condominiu,chiar daca dv aveti achitata intretinerea la zi ,nu aveti achitata si intretinerea lunii calendaristice in care va aflati
Doamna ynocentta, fondul de rulment este un activ circulant, investit in facturi, dar este un credit dat asociatiei, (de aceea apare in partea dreapta a situatiei de activ si pasiv), indiferent de momentul in care se cere restituirea. El nu variaza in marime, asa cum nici capitalul unei societati nu variaza. Nu confundati activul net al asociatiei cu activul si pasivul. Proprietarul care vinde este dator sa plateasca toate cheltuielile de intretinere pana in ziua cand instraineaza proprietatea si are dreptul sa-si recupereze intrega suma avansata cu titlul de cota de participare la fondul de rulment
Si...apropo: registrul de procese verbale ale AG se semneaza numai de membrii comitetului, nu de participantii la adunare.
dan_crihan, utilizator
valoarea fondului de rulment apare in inscisuri: solicitati sa vedeti registrul fondului de rulment.
Va platiti absolut toate datoriile la intretinere si primiti inapoi fondul de rulment depus.
..... sau altfel spus, e posibil ca suma de 270 lei sa fie diferenta intre valoarea neta a fondului de rulment depus de-a lungul timpului si valoarea cotelor de intretinere pe una-doua luni locuite pana va mutati, cote neafisate inca, dar la care trebuie sa contribuiti cu bani pentru ca ati locuit in apartament.