Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pe cât timp e suspendat permisul?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pe cât timp e suspendat permisul?

Am avut un accident ani trecut in 28iunie cu o alcoolemie de 1,45 in sânge.o fost prima abatere.am rupt un stâlp de curent dar l-am plătit.la tribunal mi-o dat un an cu suspendare și 2ani de supraveghere și in astea 2 ani sa fac 60 zile de minca in folosul comunități.de permis nu zice nimica.ce mi se întâmpla cu permisul după cât timp îl primesc?multumesc frumos
Permisul se anuleaza in cazul infractiunii de conducere sub influenta bauturilor alcoolice. Este important ce obligatii a mai stabilit instanta in hotararea de condamnare si pe parcursul termenului de supraveghere.

In functie de aceste aspecte va puteti prezenta pentru sustinerea examenului pentru permis de conducere in termen de 1 an de la momentul ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.