avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asociat unic, pot fi inregistrat la AJOFM?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asociat unic, pot fi inregistrat la AJOFM?

Buna ziua,

Am o nelamurire.
Mi-am pierdut locul de munca in luna ianuarie 2017 iar in aprilie 2017 am deschis o firma de tip SRL-D, la care sunt asociat unic.
Firma nu are angajati, nu genereaza profit, nu are cheltuieli, nu are venituri.
Intrebarea este: ma pot inregistra la AJOFM ca somer daca sunt asociat unic la o firma care nu genereaza nimic?
Mentionez ca nu pot beneficia de ajutor de somaj, nu indeplinesc conditiile, dar nici nu doresc acest lucru.
Vreau doar sa fiu luat in evidenta lor, atat.
Se poate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:50, 1 Iunie 2017
Va puteti inregistra la AJOFM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare societate juliss juliss salut am o nelamurire , doresc sa imi infiintez un SRL cu asociat unic eu ,la fel tot eu administrator.Eu in momentul de fata lucrez intr-o societate la ... (vezi toată discuția)
Asociat unic srl si somer. tituspop2006 tituspop2006 Buna ziua, Sunt perioada de preaviz de la locul de munca actual. Doresc sa depun acte pentru somaj. Am urmatoarea situatie : 1. PFA - infiintat in 2011, FARA ... (vezi toată discuția)
Somaj cu srl bureacvalielena bureacvalielena Momentan sunt in concediu de crestere copil , peste o luna o sa fiu in somaj, deoarece mi s-a desfiintat postul si am ramas fara serviciu. Pana in somaj vreau ... (vezi toată discuția)