avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Autorizatie instalare sisteme supraveghere
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Autorizatie instalare sisteme supraveghere

As dori sa stiu daca pot sa obtin autorizatie de instalare/intretinere sisteme de supraveghere video, fiind persoaneca fizica autorizata (PFA). Am absolvit Facultatea de Inginerie Electica, specializarea Calculatoare.

Concret:
Sunt in situatia de a semna un contract de prestari servicii cu o scoala generala, contract ce prevede pe langa intretinerea calculatoarelor si intretinerea sistemului de supraveghere video. In acest caz este nevoie de autorizatia specificata anterior?


Multumesc
Cel mai recent răspuns: alex d , utilizator 22:35, 15 Octombrie 2009
Corect acest topic a mai facut obiectul unor intrebari.
Totusi, mai multe informatii putrti obtine de pe site/ul: www.politiaromana.ro/directii centrale/directia politiei de ordine publica/sisteme de securitate/Licentiere societati de instalare a sistemelor de alarmare.

Da, puteti sa obtineti licenta de instalare/intretinere sisteme de supraveghere video, avand studii in domeniu si ca persoana fizica autorizata (PFA / atentie OG 44/2008).
Conform Normelor Metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003 aprobate prin HGR nr. 1010/2004 la art. 5 se prevede:
"Licenţierea persoanelor fizice autorizate în baza Legii nr. 507/2002 privind organizarea şi desfăşurarea unor activităţieconomice de către persoane fizice se realizează similar ca la societăţile comerciale cu prezentarea autorizaţiei eliberate de primării în locul actului constitutiv, având declarate activităţile de instalare şi întreţinere de sisteme de alarmare.
Persoanele fizice licenţiate au dreptul de a executa numai lucrări pentru locuinţe, anexe ale acestora şi alarme auto, care nu necesită întocmirea de proiecte supuse avizării poliţiei."
Conform Normelor Metodologice de aplicare a Legii nr. 333/2003 aprobate prin HGR nr. 1010/2004ANEXA 3 / NORME TEHNICE privind proiectarea şi realizarea sistemelor tehnice de protecţie şi de alarmare împotriva efracţiei, nu puteti intocmi proiecte si pentru institutii de utilitate publica (scoala, etc.) este obligatorie intocmirea si aprobarea proiectului de catre politie.
Deci, nu puteti semna un contract de prestari servicii cu o scoala generala, contract ce prevede pe langa intretinerea calculatoarelor si intretinerea sistemului de supraveghere video.
Este mai bine daca ati infiinta un SRL si apoi sa va licentiati.
Mult succes!
~ Conținut șters la cerere ~
nastase.cris a scris:

As dori sa stiu daca pot sa obtin autorizatie de instalare/intretinere sisteme de supraveghere video, fiind persoaneca fizica autorizata (PFA). Am absolvit Facultatea de Inginerie Electica, specializarea Calculatoare.

Concret:
Sunt in situatia de a semna un contract de prestari servicii cu o scoala generala, contract ce prevede pe langa intretinerea calculatoarelor si intretinerea sistemului de supraveghere video. In acest caz este nevoie de autorizatia specificata anterior?


Multumesc
pentru acreditarea in acest domeniu iti recomand centrul de afaceri de la resita. Prin urmarea unui curs de la acest centru poti executa activitati de montare, intretinere, proiectare si depanare a sistemelor antiefractie si CCTV ( televiziune cu circuit inchis).

Deasemenea trebuie sa stii daca sistemul CCTV al scolii este in garantie sau nu !!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Montare sistem supraveghere video c60411495 c60411495 Buna ziua, Am fost contactat de catre o farmacie sa ii montez un sistem de supraevghere video. (Societatea mea se ocupa cu vanzarea de produse IT, Software, ... (vezi toată discuția)
Autorizare camere supraveghere magazin alinalindragos alinalindragos Am instalat la magazinul propriu in zona rurala un sistem de supraveghere video(CCTV),tot se spargea magazinu si nu ii prindea nimeni.Magazinul mai este dotat ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere pzoli89 pzoli89 Buna ziua, Am si eu o intrebare legate de camere de supraveghere. Intr-un magazin mix la tara, am instalat cu patronul un sistem de ... (vezi toată discuția)