Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Montare sistem supraveghere video
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Montare sistem supraveghere video

Buna ziua,
Am fost contactat de catre o farmacie sa ii montez un sistem de supraevghere video. (Societatea mea se ocupa cu vanzarea de produse IT, Software, Site-uri, etc, asa am ajuns sa fiu contactat). Am nevoie de ceva autorizatii pentru montarea unui astfel de sistem? Stiu ca in cazul alarmelor, da, trebuie autorizatie, la fel si pentru sistemele video din banci, case de schimb, dar la un sistem de supraveghere video al farmaciei? Unde pot sa citesc mai exact despre domeniul acesta? Mai este vreo lege in afara de 333 (care din cate am vazut/inteles se refera mai mult la alarme, paza, etc).
Orice indrumare cred ca imi este de folos si acum, si pe viitor, pentru ca mai exista potentiali clienti (restaurante, bar-uri etc).
Va multumesc anticipat!
Pentru instalarea sistemelor video, nu ai nevoie de nici o licenta speciala
Nu exista nici o lege care sa interzica montarea de camere video si televizoare si videorecordere.

Dar pentru sisteme de alarma, vezi mai jos.
Vezi Legea 333 din 2003
Daca citesti articolele de mai jos vei fi foarte lamurit, spun eu.

SECTIUNEA a 2-a
Licentierea societatilor specializate in sisteme de alarmare impotriva efractiei
ART. 34
(1) Persoanele fizice sau juridice pot desfasura activitati de proiectare, producere, instalare si
intretinere a sistemelor de alarmare impotriva efractiei sau a componentelor acestora numai pe
baza licentei
eliberate de Inspectoratul General al Politiei Romane, reinnoita la fiecare 3 ani, si cu
avizul prealabil al Serviciului Roman de Informatii, eliberat in termen de 30 de zile.

ART. 58
Desfasurarea de activitati de paza sau protectie, de proiectare, producere, instalare si intretinere a
sistemelor de alarma impotriva efractiei sau a componentelor acestora fara atestat sau fara licenta
de functionare prevazuta de lege constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la
3 ani.

Alberto Kurtyan
ContSters51068, utilizator
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Legea 333 a fost singura pe care am gasit-o, dar dupa cum mi-ati spus si dvs (prin paragrafele prezentate) se refera la sisteme de alarme. Acesta a fost si motivul pentru care am intrebat. Inca o data va multumesc foarte mult.

O seara placuta!
La revedere
Nu uita sa le recomanzi clientilor sa puna afisul " Spatiul supravegheat video "
Vezi ca este o formula obligatorie a anuntului.

Mai sunt niste reguli in ce priveste inregistrarea, etc. dar nu te privesc pe tine in calitate de instalator.

Alberto Kurtyan
Bunaziua,

Am si eu cateva intrebari legate de acest subiect. As vrea sa stiu daca este ilegal montarea camerelor de supraveghere in restaurante si baruri dintr-un hotel si daca pot sa montez oriunde in spatiul din restaurant sau bar aceste camere? Si ce prevede legea in acest caz?
Buna ziua,

In ce conditii pot sa montez 3 camere de supraveghere in tramvai. Reprezentantul firmei de tramvaie doreste monitorizarea angajatilor. Intreb in ce conditi deoarece, camere raman proprietatea mea, punand la dispozitie firmei doar inregistrarile.

Cu stima,