Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua.Va supun atentiei urmatorul fapt si va multumesc anticipat pt. raspuns. Tatai meu a concesionat un loc de veci intr-un cimitir privat. Pe contractul de concesiune este trecut tata, mama si eu. Eu mai am un frate care nu locuieste in Romania de 30 de ani dar are si cetatenie romana pe langa cea a tarii unde sa stabilit. Tatal si mama mea au decedat. Intrebarea mea este daca trebuie sa deschid succesiune pt. acest loc de veci.Pe contractul de concesiune este specificat ca se dobandeste de catre urmasi prin mostenire. Va multumesc.
Da, tb sa faceti succesiune.
Buna ziua,
Succesiunea se deschide prin moarte. Trebuie sa dezbateti succesiunea, care nu se face doar pentru un anumit bun, ci pentru intreaga masa succesorala.
Trebuie să dezbateti succesiunea. Faceți mai întâi o declarație de acceptare a succesiunii daca de la deces nu a trecut mai mult de un an.