Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie in alb
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie in alb

Are voie angajatorul sa puna demisia in alb la sfarsitul contractului?...avand in vedere ca eu niciodata n am mai avut astfel de contract.
Codul muncii nu reglementeaza situatia in care salariatii sunt obligati sa-si semneze demisia in alb ca o conditie a incheierii contractului individual de munca.

Demisia se da din initiativa salariatului si nu la solicitarea angajatorului.

Lipsa consimtamant liber exprimat al angajatului cu privire la incetarea raporturilor de munca se poate sanctiona cu nulitatea deciziei de incetare a raporturilor de munca .