Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie de invaliditate

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un exemplu de calcul pensie de invaliditate gradul III- am suferit doua interventii chirurgicale grave iar starea mea de sanatate nu imi permite reluarea activitatii.

Am varsta de 41 de ani si o vechime in munca de 20 de ani si 7 luni- studii superioare- sex feminin.

Am studiat legea , si exemplele de pe acest forum insa cu tot respectul , exemplele date sunt la fel de neclare ca si textul din lege. Toti cei in cauza apelam la Dvs si ne dorim sa ne calculam cu aproximatie cuantumul pensiei de invaliditate pentru a elimina dubiile ca, cuantumul pensiei de invaliditate calculat de cei responsabili sa fie unul corect.

- Ce reprezinta punctajul lunar? Ce reprezinta punctajul mediu anual? Cum se calculeaza exact si cum se raporteaza la veniturile realizate in toti anii de munca.

Multumesc mult. Astept cu interes raspunsul Dvs.

O zi frumoasa.

Cu respect,

Sper ca va va fi de ajutor.
[ link extern ]