Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenit in tara, ce tip de ajutor financiar pot avea?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenit in tara, ce tip de ajutor financiar pot avea?

Buna seara,
Am revenit in tara din strainatate. Pentru a ma intretine, pana gasesc un eventual local de munca, pot avea vreun ajutor de la stat, tip ajutor de somaj? Unde ma pot adresa?
Multumesc,
Carmen Ghiorghita
Legea 76/2002
art.76^1
Prima de instalare se acordă şi persoanelor de cetăţenie română care şi-au exercitat dreptul la liberă circulaţie a lucrătorilor în spaţiul Uniunii Europene şi Spaţiul Economic European pe o perioadă de cel puţin 36 luni, în cuantumurile stabilite la art. 75 alin. (2)-(4) şi cu respectarea condiţiilor prevăzute la art. 75^1 şi 76.

Normele de aplicare a Legii 76/2002
art. 45^10
(1) În aplicarea art. 76^1 din lege, pentru a beneficia de prima de instalare, persoanele de cetăţenie română care şi-au exercitat dreptul la liberă circulaţie a lucrătorilor în spaţiul Uniunii Europene şi Spaţiul Economic European pe o perioadă de cel puţin 36 de luni trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) lunile care constituie perioada de cel puţin 36 de luni în care au exercitat dreptul la liberă circulaţie în unul sau mai multe state din spaţiul Uniunii Europene şi Spaţiul Economic European, anterior întoarcerii în România, sunt consecutive;
b) sunt cetăţeni români pe perioada în care şi-au exercitat dreptul la liberă circulaţie a lucrătorilor în spaţiul Uniunii Europene şi Spaţiul Economic European;
c) deţin un document sau orice alt înscris emis de o autoritate publică a statului sau statelor din spaţiul Uniunii Europene şi Spaţiul Economic European în care şi-au exercitat dreptul la liberă circulaţie a lucrătorilor în spaţiul Uniunii Europene şi Spaţiul Economic European pe perioada de cel puţin 36 de luni, prevăzută la lit. a), prin care se atestă că au avut pe perioada respectivă domiciliul sau reşedinţa ori au exercitat dreptul de rezidenţă legal pe teritoriul statului/statelor respectiv(e);
d) domiciliul pe teritoriul României la care se întorc sau noul domiciliu ori reşedinţă care îl/o stabilesc pe teritoriul României ca urmare a întoarcerii în România este în localitatea în care se încadrează în muncă sau în localităţile învecinate acesteia şi localitatea respectivă se află în zonele prevăzute în Planul naţional de mobilitate prevăzut la art. 75^1 alin. (2) din lege;
e) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă judeţene sau a municipiului Bucureşti în a cărei rază teritorială au domiciliul sau reşedinţa;
f) se încadrează în muncă cu normă întreagă, pe o perioadă de cel puţin 12 luni;
g) îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 75^1 alin. (4) din lege.

(2) Nu beneficiază de prima de instalare prevăzută la art. 75 din lege persoanele prevăzute la art. 76^1 din lege care se încadrează în muncă, conform legii, pe perioadă determinată mai mică 12 luni, iar ulterior încadrării în muncă se schimbă durata încadrării în muncă pe perioadă determinată de 12 luni sau mai mare de 12 luni ori nedeterminată.
Multumesc frumos.