avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Martor fara voia mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Martor fara voia mea

Am fost chemat in instanta de catre un fost coleg pt a depune marturie intr un proces cu scoatere de bani din banca pentru alt persoana acum vreo 10 ani, mam trezit cu citarie sa ma ürezint ca martor in ce? In ceva de care nu am fost de fata si de care am auzit de la el s au alte persoane. Eu vin cu intrebarea daca este corect sa fi citat fara sa fiu intrebat si cat de obligatoriu este sa ma prezint la proces. Va multumesc.
Da, este corect, serveste scopului justitiei. Este foarte obligatoriu, puteti fi amendat, chemat cu agent...
Martorul nu trebuie să-şi exprime acordul pentru a dobândi această calitate.

În situaţia în care nu veţi da curs citaţiei, riscaţi să fiţi citat cu mandat de aducere şi, totodată, riscaţi aplicarea unei amenzi.
Va prezentati si spuneti ce stiti, adica nimic, pe motivul ca nu ati fost de fata (asta inteleg ca sustineti).
Trebuie sa va prezentati in instanta, in vederea audierii.

Martorul trebuie sa furnizeze instantei de judecata informatiile reale, in acord cu speta dedusa judecatii.


Absentarea la proces , in mod nejustificat, poate atrage amendarea dumneavoastra.


Instanta de judecata poate dispune aducerea cu mandat a martorului.


Cand exista o imposibilitate efectiva de audiere , instanta de judecata poate dispune renuntarea la audierea martorului.


Imposibilitatea de audiere trebuie demonstrata.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martor la un dosar penal dointza dointza Buna seara, am fost chemata la politie pentru a semna o declaratie \"martor\" al unui dosar penal , doamna ce investiga cazul scria de zor cand am intrat in ... (vezi toată discuția)
Dilema: am fost numit ca martor, dar nu am fost prezent. primesc amenda daca sunt citat si nu ma prezint? shoby16fff shoby16fff un prieten m-a pus martor la un accident la care nu am participat normal eu am aflat mai tarziu. deocamdata nu am primit nimic acasa,dar in momentul in care ... (vezi toată discuția)
Sunt citat Mitrea_tutu Mitrea_tutu Buna ziua, sa va spun cum stau lucrurile intr-o seara ma aflam la geam, locuiesc linga un parculet de joaca pt copii, vreo 3 indivizi cu un scuter au intrat in ... (vezi toată discuția)