Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acte doveditoare vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acte doveditoare vechime in munca

Buna ziua, as dori sa stiu ce acte sunt necesare la pensionare pentru perioada de dupa desfiintarea cartilor de munca.
Dovada vechimii in munca dupa 01.01.2011, data abrogarii Decretului 92/1976 privind carnetul de munca, se face cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori, iar in situatia in care acestia nu mai exista, de lichidatorul judiciar (pe baza informatiilor furnizate de Oficiul National al Registrului Comertului) sau detinatorului legal al arhivei acestora.
multumesc pentru raspuns. In cazul in care s-a pierdut cartea de munca, se poate dovedi vechimea tot cu astfel de adeverinte?
ruxyradu, utilizator
Reconstituirea vechimii in munca (in cazul in care s-a pierdut carnetul de munca) se face pe baza adeverintelor de vechime, intocmite de catre angajatori/lichidatorii acestora in cadrul carora s-a prestat activitate in baza contractelor individuale de munca sau de catre inspectoratele teritoriale de munca pe baza unei cereri insotita de urmatoarele documente :
- Monitorul Oficial al Romaniei in care s-a publicat pierderea carnetului de munca;
- Copie C.I./B.I..
www.avocatnet.ro/content/for...