avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nerespectare hotarare judecatoreasca de retrocedare - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nerespectare hotarare judecatoreasca de retrocedare - termen de 5 ani

Am hotarare judecatoreasca pentru retrocedare teren din anul 2012. Am obtinut un titlu partial pentru 9 ha, dar primaria mai are de retrocedat 1.15 ha. Daca nu-mi retrocedeaza 1.15 ha, termenul de 30 iunie 2017 este valabil si pentru mine?
Adica nu mai pot sa-i actionez in justitia civila conform art. 64 din legea 18? Sau pot pe penal sa actionez primarul?
Cel mai recent răspuns: owlman , utilizator 14:23, 14 Iunie 2017
Despre ce termen de 30 iunie 2017 vorbiți? Am tot auzit despre termenul ăsta (am văzut inclusiv o știre ProTV foarte prost documentată), cum că am pierde dreptul la a deschide acțiune în instanță, dar nu reușesc să găsesc baza legală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedari terenuri si mosteniri mona constantin mona constantin Buna seara, Referitor la retrocedarea terenurilor, am o speta destul de complicata. Bunicul meu, proprietar al unui teren de 60 ha, a avut doi copii, ambii ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren agricol DeGia DeGia Buna ziua. As dori daca se poate sa ma ajutati in legatura cu retrocedarea unui teren agricol. In anul 1998, pe baza legii 169/1997 pentru modificarea ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate anca111 anca111 1. Statul Roman en 1996 a retrocedat tatalui meu 6,23ha vie, in folosinta reala a carora a intrat en 2002. Tot en 2002, in urma decesului sau, fiind unica lui ... (vezi toată discuția)