Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nerespectare hotarare judecatoreasca de retrocedare - ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nerespectare hotarare judecatoreasca de retrocedare - termen de 5 ani

Am hotarare judecatoreasca pentru retrocedare teren din anul 2012. Am obtinut un titlu partial pentru 9 ha, dar primaria mai are de retrocedat 1.15 ha. Daca nu-mi retrocedeaza 1.15 ha, termenul de 30 iunie 2017 este valabil si pentru mine?
Adica nu mai pot sa-i actionez in justitia civila conform art. 64 din legea 18? Sau pot pe penal sa actionez primarul?
Despre ce termen de 30 iunie 2017 vorbiți? Am tot auzit despre termenul ăsta (am văzut inclusiv o știre ProTV foarte prost documentată), cum că am pierde dreptul la a deschide acțiune în instanță, dar nu reușesc să găsesc baza legală.