Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condus sub influenta alcoolului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condus sub influenta alcoolului

Buna, as dori cateva sfaturi.
Un prieten de-al meu a fost prins conducand sub influenta alcoolului, in iunie 2005. I-au recoltat probele, au gasit 1.2g/l alcool pur in sange zice el. Apoi pana acum in ianuarie, au trecut 7 luni, nu a auzit de ei, si i-a venit citatie, s-a dus la tribunal, si i-a zis judecatoarea ca o sa ia intre 1-5 ani. Exista solutii?
i-a gasit 1,2 la mie .. zici tu. Multicel. Peste limita legala .. care era .. cand am dat eu examenul pt. permis de 1 la mie. Cred ca acum tot asa e.
Daca nu ma insel este o infractine pt. asta in codul rutier. De ce nu arunci o privire acolo?

Da mai multe detalii ... si ce anume vrei sa fli de la noi .. Concret.
Din cate stiu eu in astfel de cazuri este foarte important ca cel care a fost prins conducand sub influenta bauturilor alcoolice sa solicite recalcularea alcoolemiei. Se va face un calcul retroactiv in functie de noile date furnizate de inculpat. De regula, in practica, inculpatul isi schimba declaratia, sustinut ca a baut imediat inainte sa se urce la volan, ca nu mancase nimic inainte, ca eventual bause si sucuri acidulate pe care le-a amestecat cu alcool, etc. In aceste conditii, se va putea cere recalcularea alcoolemiei. Ar fi fost foarte util insa ca aceste etape sa fie parcurse in etapa urmaririi penale, si nu in fata instantei de judecata. Oricum, incercati!
Imi cer scuze...prostii...mesajul lui abogada...de unde stie dansul asta....?!!eu nu am auzit de asa ceva de ani buni de cand ma invart prin tribunale....sincer...va rog.
Are nevoie de un avocat.
E infractiune si concentratia este destul de mare. Minimum pentru a fi infractiune este 0.80 g/l.
Acum, trebuie vazute si imprejurarile in care s-a ajuns la conducerea sub influenta alcoolului.
Daca nu exista antecendente se poate lua o pedeapsa cu suspendarea executarii pedepsei.
In orice caz in luna iunie 2005 era aplicabila noua lege rutiera,unde se mentioneaza ca se recolteaza doua probe de singe la interval de o ora intre ele ,fara a se mai recolta urina.In urma analizei celor doua probe de singe se stabileste daca alcoolemia individului era in urcare sau in coborire,adica prima proba era mai mica iar cea de-a doua mai mare (in urcare) si invers(in coborire).Functie de aceste rezultate,se poate solicita o expertiza toxicologica.Nu au influenta sucurile acidulate sau salatele stropite cu otet de vin.Se solicita greutatea,inaltimea(?) si consumul de alcool pe intervale cit mai mici de timp.Nu se poate minti deoarece la cantitatea de alcool care se declara ca a fost consumata se face calculul si numai daca din acea cantitate poate rezulta alcoolemia stabilita prin analiza de laborator se continua expertiza.In rest cele bune si SUCCES !