avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool

Am fost prins cu o alcolemie de 0.43, am dat probe de sange cat imi iese daca am baut 4 beri
Ultima modificare: Miercuri, 1 Iulie 2020
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Probabil dublu
Variantele pot fi diferite.
Ca regula, daca nu va aparati veti depasi limita legala.
Maine platesc taxa astept rezultatul
Nu are legatura apararea exercitata cu valoarea probelor biologice.
Probabil valoarea probelor biologice o sa fie undeva la dublul valorii de la aerul expirat.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Variantele pot fi diferite.
Ca regula, daca nu va aparati veti depasi limita legala.

Eu stiu cazuri in care alcoolemia era cu mult peste ceea ce descrie userul si a iesit sub limita legala...
Insa...fiecare stie ce stie...si eu stiu din propriile cazuri...
In general, vorbesc din ceea ce stiu eu foarte exact ori fac estimari care cel mai adesea se dovedesc corecte...in proportii enervant de sigure...

Userul are variante sa scape si daca s-ar depasi limita legala dar...depinde de aparari pentru ca, inca...avocatii mai au un cuvant de spus si nu au fost eradicati in ciuda noilor coduri penale care efectiv au cam scos avocatii din uz...dupa parerea mea...prin raportare la ceea ce putea face avocatul in trecut si ceea ce mai poate face astazi...

Au dat legi negandite...sau gandite doar ca sa ii ajute pe unii, dar s-a dovedit ca nici pe ei nu i-au ajutat...in final...
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Alcool la volan: alcoolemia a fost cu 0.03 peste limita contravenției. care poate fi sentința și cum pot grăbi soluționarea dosarului de urmărire penală? MirceaPa MirceaPa Bună ziua, Am fost prins cu alcoolemie de 0.43 în aerul expirat. Mi s-a prelevat proba de sânge la IML, și încă nu am primit rezultatul. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan soldat cu dosar penal vovy vovy Va salut, :help: Mi-a fost retinut permisul pt alcool, 0,43 in aerul expirat:\"> ; sange mi s-a recoltat la 2 ore de cand am fost depistat. Cine stie sa-mi ... (vezi toată discuția)
Recalculare alcoolemie nelutu30 nelutu30 salutare , oameni buni are cineva ideie cat poate sa dureze o recalculare de alcoolemie ? merg pe-a sasea luna decand stept un raspuns am si platit 510 lei ... (vezi toată discuția)