Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool

Am fost prins cu o alcolemie de 0.43, am dat probe de sange cat imi iese daca am baut 4 beri
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Probabil dublu
Variantele pot fi diferite.
Ca regula, daca nu va aparati veti depasi limita legala.
Maine platesc taxa astept rezultatul
Nu are legatura apararea exercitata cu valoarea probelor biologice.
Probabil valoarea probelor biologice o sa fie undeva la dublul valorii de la aerul expirat.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Variantele pot fi diferite.
Ca regula, daca nu va aparati veti depasi limita legala.

Eu stiu cazuri in care alcoolemia era cu mult peste ceea ce descrie userul si a iesit sub limita legala...
Insa...fiecare stie ce stie...si eu stiu din propriile cazuri...
In general, vorbesc din ceea ce stiu eu foarte exact ori fac estimari care cel mai adesea se dovedesc corecte...in proportii enervant de sigure...

Userul are variante sa scape si daca s-ar depasi limita legala dar...depinde de aparari pentru ca, inca...avocatii mai au un cuvant de spus si nu au fost eradicati in ciuda noilor coduri penale care efectiv au cam scos avocatii din uz...dupa parerea mea...prin raportare la ceea ce putea face avocatul in trecut si ceea ce mai poate face astazi...

Au dat legi negandite...sau gandite doar ca sa ii ajute pe unii, dar s-a dovedit ca nici pe ei nu i-au ajutat...in final...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat