Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare cu suspendare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare cu suspendare

daca exista condamnare definitiva cu suspendare , neavand antecedente , poate aparea in cazier?
daca aceasta persoane face facultatea de drept , i-ar afecta intrarea in barou eventualitatea existentei acestui cazier?
Daca am sti cuantumul pedepsei ce i-a fost aplicata (cat i s-a dat cu suspendare) si cand, am putea calcula termenul de reabilitare.Poate pana termina facultatea se si reabiliteaza, dar sa aiba grija sa-si "faca" reabilitarea printr-o hotarare judecatoreasca, pentru ca cei de la cazier nu prea opereaza "de la sine" reabilitarile de drept. Pe de alta parte, este afectat numai daca a savarsit un anumit gen de infractiuni intentionate, un coleg v-a dat mai sus textul din legea 51/1995.
luiza2008 a scris:

Conform art. 13 din Legea nr. 51/1995,este nedemn de a fi avocat:
-lit. a-cel condamnat definitiv prin hotarare judecatoreasca la pedeapsa cu inchisoare pentru savarsirea unei infractiuni intentionate,de natura sa aduca atingere prestigiului profesiei.

corect, nu ar avea de ce sa i se interzica accesul la examen (implicit la profesie, o condamnare pentru, sa zicem, conducere in stare de ebrietate - data fiind frecventa cu care aceasta infractiune se gaseste si la "case mai mari")
In acest caz nu mai este vorba de comiterea unei infractiuni din cupa.
Este vorba de savarsirea unei infractiuni cu intentie...

avocat Claudiu Lascoschi