Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu am platit taxa de timbru judiciar si totusi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu am platit taxa de timbru judiciar si totusi procesul a fost pus pe rol

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie.Am fost reclamant intr-un proces de succesiune si am solicitat acordarea unui ajutor judiciar. Mi s-a aprobat sa platesc in 10 transe egale o suma. Eu nu am platit deloc nici o rata dorind sa renunt la proces. Dupa 5 luni de cand nu am achitat s-a trimis cerere de chemare in judecata catre parat. Eu am depus imediat cerere de renuntare la proces. Insa s-a fixat primul termen. La primul termen eu am spus ca renunt. Acum am ramas sa platesc in continuare taxa de timbru. Nu mi s-a anulat plata acestuia.
1. Eu stiam ca daca nu platesc taxa de timbru se anuleaza cererea. Inainte de a pune pe rol dosarul nu trebuia sa vada daca sunt chitante platite ??? rata/lunara???
Eu acum ce pot sa fac???
Nu trebuia sa renuntati la judecata.
Paratul a fost de acord cu renuntarea?
Va trebui sa platiti taxa de timbru.
Veti fi executat silit.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Da, paratul a fost de acord cu renuntarea. Eu stiam ca daca nu se achita taxa de timbru se anuleaza actiunea....dar constat ca nu a fost asa, actiunea punandu-se pe rol.
Cineva mi-a recomandat sa fac o actiune in contradictoriu cu primaria, obligatia de a face radiere-taxa de timbru. Daca exista o sentinta care stabileste taxa de timbru in 10 rate lunare si eu nu am achitat nici o rata pana acum (au trecu 6 luni) mai are rost aceasta actiune sau este inutila?
Trebuia sa formulati renuntarea anterior comunicarii cererii de chemare in judecata,nu cred ca mai are rost sa formulati o actiune obligatia de "a face",hotararea prin care ati fost obligata la plata taxei judiciare de timbru presupun ca, a devenit intre timp "definitiva"