Forum Discuţii juridice Executare silită Credit neplatit de 3 ani. Executare fara bunuri, se ...
Discuție deschisă în Executare silită

Credit neplatit de 3 ani. Executare fara bunuri, se prescrie?

Buna ziua,

Am facut un credit de 5 ani in 2013 de aproximativ 12000 de lei care a fost platit timp de un an. Eu am plecat din tara imediat dupa ce am facut creditul si nu am mai putut sa il platesc. Am gasit un dosar din 2015 prin care mi s-a pus executare silita insa eu nu am niciun bun in tara. Tot ce pot sa vad la dosar este ca ultima modificare a fost in decembrie 2016. Se poate sa se fi prescris avand in vedere ca nu au pe ce sa puna oprire si au trecut aproape 2 ani de la executare?

Multumesc!
Buna ziua,
Prescrierea generala este de 3 ani in conditiile legii.
Nu s-a prescris.